Travmatik yas yaşantısı olan yetişkin bireylerde psikolojik sağlamlığın travma sonrası büyüme düzeyine etkisi
The effect of psychological resilience on post-traumatic growth level in adults experiencing traumatic grief
- Tez No: 788685
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada birinci amaç, yas yaşantısı olan yetişkin bireylerde psikolojik sağlamlık, travmatik yas ve travma sonrası büyüme arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın ikinci amacı ise çeşitli demografik değişkenler (cinsiyet, çalışma durumu, medeni durum) ile vefat eden kişiye yakınlık, vefat eden kişinin ölüm nedeni, intihar düşüncelerinin varlığı ve psikolojik destek varlığının travma sonrası büyüme ile ilişkisini incelemektir. Örneklem, sevdiği bir yakını vefat eden 276 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların yaşları 20 ile 66 arasında değişmektedir. Çalışmada Demografik Bilgi Formu, Yas Bilgi Alma Formu, Travma Sonrası Büyüme Ölçeği, Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve İki Boyutlu Yas Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler normal dağılım sınırları içinde olduğu için verilerin analizinde parametrik hipotez testleri tercih edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda demografik değişkenlerden cinsiyetin travma sonrası büyümeyi yordadığı; çalışma durumu ve medeni durumun ise travma sonrası büyüme düzeyinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı bulunmuştur. Araştırma değişkenlerinden yas sürecinde intiharı düşünmenin travma sonrası büyümeyi yordadığı; vefat eden kişiye yakınlık, vefat eden kişinin ölüm nedeni ve kayıptan sonra psikolojik destek almanın ise travma sonrası büyüme düzeyinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the relationships between psychological resilience, traumatic grief, and post-traumatic growth in adults who have experienced bereavement. The second aim of the study is to examine the relationship between various demographic variables (gender, employment status, marital status) and closeness to the deceased, the cause of death of the deceased, the presence of suicidal thoughts and the presence of psychological support with post-traumatic growth. The sample consists of 276 participants whose loved one passed away. The ages of the participants ranged from 20 to 66. Demographic Information Form, Grief Information Form, Post Traumatic Growth Scale, Adult Resilience Scale and Two-Dimensional Grief Scale were used in the study. Since the data obtained were within the limits of normal distribution, parametric hypothesis tests were preferred in the analysis of the data. As a result of the analysis, gender, one of the demographic variables, predicted post-traumatic growth; It was found that employment status and marital status did not make a significant difference in the level of post-traumatic growth. Among the research variables, thinking about suicide during the grieving process predicts post-traumatic growth; It was found that closeness to the deceased, the cause of death of the deceased, and receiving psychological support after the loss did not make a significant difference in the level of post-traumatic growth.