Toplu konutlarda kullanıcı isteklerine sistematize eden bir tasarım rehberi
A Design quide for systematizing the residents demand in mass housing
  1. Tez No: 78869
  2. Yazar: KÜRŞAD ERATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Batı Toplumunda Endüstri Devrimi ve sonrasında gelişen etkenler sonucunda kentleşme ve konut sorunu, tarih boyunca görülmemiş boyutlarda ortaya çıkmış ve beraberinde toplu konut fikrinide gündeme getirmiştir. Niceliksel açığı kapatmak ve çok sayıda kişiyi konut sahibi yapmayı hedefleyen toplu konut uygulamalarının, konut ve konut çevresinin monotonluğu ve öznel gereksinmelere yanıt vermemesi yüzünden kullanıcılar arasında hoşnutsuzluğa ve yabancılaşmaya neden olduğu gözlenmektedir. Sorun, temelde seri üretimde hızlı yapımı sağlayan endüstrileşmiş sistemlerle tasarlanan toplu konut birimleri ve kullanıcı gereksinmeleri arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanmaktadır. Farklı sosyo-kültürel alt yapıya sahip konut kullanıcılarının tüm isteklerine yanıt verecek çözüm esneklik/değişebilirlik ilkesi ile gerçekleşebileceğine inanılmaktadır. Konut birimlerinde mekan organizasyonunu kullanıcı istekleri ve tercihleri doğrultusunda yorumlanabilmeli, kendi yaşam biçimine göre değiştirebilmelidir. Kullanıcı katılımına olanak sağlayan bu sistemler araştırma kapsamında irdelenmiş ve elde edilen sonuçlara göre bu sistemlerin Türkiye için uygulanabilirliği konu edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, konuya giriş ve çalışma hakkında bilgiler verilmekte, ikinci bölümde, konut ve toplu konut tanımlan yapılarak konut sorunu ve toplu konuta geçiş süreci Dünya'da ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi ile birlikte ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, kullanıcı istekleri ve gereksinmelerine değinilerek, dördüncü bölümde, kullanıcı gereksinimlerinin zaman sürecinde değişimi ve konut mekanına yansıması araştırılmıştır. Beşinci bölümde, değişen kullanıcı gereksinmelerini karşılayıcı yönde mimari tasarım yaklaşımları detaylı olarak incelenmiş, altıncı bölümde, endüstrileşmiş sistemlerden biri ile üretilmiş bir toplu konut örneği esneklik/değişebilirlik yönünden irdelenmiştir. Sonuç bölümünde ise, sorunun çözümüne yönelik bu yaklaşımların, Ülkemizde uygulanmakta olan sistemler doğrultusunda değerlendirilmeleri yapılarak, bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ıı ABSTRACT In the western population because of the industrial revolution and factors developing there after the urbanization and housing problems emerged in a grandeur never been before and brought the idea of mass housing in the scene. It was observed that the mass housing applications targeting to diminish the numerical needs and provide everyone housing was causing anxiety and depersonalization among the inhabitants because of the monotony of the buildings and surroundings and by not being an answer to personal needs. The problem is primarily caused by the misfit of the inhabitants' needs and the mass housing made with industrialized systems to obtain speeding up in serial production. It is supposed that the answer for the desires of the inhabitants from different socio- cultural substructures can be provided by using the flexibility / variability principles. In the housing units the inhabitants must be able to change the field organization among his own needs and desires. The systems providing the possibility of inhabitant participation are analyzed in this study and according to these analyses the availability of these systems to Türkiye is discussed. In the first chapter of this study the introduction and information about the study is present. In the second chapter the description of housing and mass housing is made, the housing problem and the beginning of mass housing in the world and in Türkiye are considered in the historical aspects. In the third chapter the inhabitant needs and desires are studied and in the fourth chapter the change of inhabitant needs in the course of time and reflections of this to the house is studied. In the fifth chapter the architectural approach» to satisfy the changing inhabitant needs are studied in detail. In the sixth part a mass housing project produced with industrialized systems is investigated by means of flexibility and variability and in the conclusion part there are considerations about the applications of these systems to solve this problem in the direction of systems used in Türkiye and some recommendations.