Kültür merkezlerinde mekan organizasyonu faktörleri
The Factors of spatial organization of cultural centers
  1. Tez No: 78870
  2. Yazar: MELEK ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Kültür yapılan içerdiği faaliyetlerin çokluğu ve çeşitliliği sebebiyle, opera, tiyatro, konser, sinema, sergi salonları, kitaplık vb. şekilde ayrı ayrı ele alınarak çözüme gidilmesine sebep olmuştur. Bunun yanında şehirlerimizde çeşitleri ve sayılan gittikçe artan kültür yapılarının ayrı ayrı binalarda yer alması, amaçlanan kültürel hedefe varılmasını ve bu yapılar arasındaki etkili bir koordinasyonu da zorlaştırmaktadır. Ekonomik kayıpları minimize etmek, bu yapıların daha rantabl kullanımını sağlamak ve amaçlanan kültürel hedefe varabilmek amacıyla, bu işlevlerin bir '“Kültür Merkezi”kompleksi içinde çözümlenmesi gerekmektedir. Kültür Merkezleri, toplumsal kültürün yansıması olan, çeşitli kültürel faaliyetlerin, topluma daha nitelikli ve yaygın olarak sunulabilmesi için gereken mekanlardır. Bu bağlamda yapılan tez çalışması yedi ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümünde, çalışmanın amacı ve kapsamı belirtilmektedir. İkinci bölümde,“kültür”kavramının ve "kültür merkezi'' nin tanımı yapılmaktadır. Üçüncü bölümde, kültür yapılarının ortaya çıkış nedenleri ve kültür yapılarının tarihsel süreç içindeki gelişimi ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde, kültür merkezleri ihtiyaç programlarından yararlanılarak, bir kültür merkezinde hangi mekanların yer almasının gerektiği analiz edilmiş ve büyük şehir merkezi ölçeğinde, öneri bir kültür merkezi ihtiyaç programı oluşturulmuştur. Çalışmanın amacını içeren beşinci bölümde, kültür merkezlerinde mekan organizasyonuna etki eden aktörler saptanarak, kültür merkezlerinde yer alan bölümlerin tekil düzeyde mekan organizasyonları ve mekan organizasyonunun temelini oluşturan sirkülasyon sistemi, incelenen örnekler doğrultusunda bölümler arası ilişkiler başlığı altında ele alınmıştır. Altıncı bölümde ise, Dünya' da ve Türkiye'de uygulanmış kültür merkezi örnekleri incelenmiştir. Yedinci bölümde, elde edilen tüm bu veriler değerlendirilerek, kültür merkezi tasarımına etki eden faktörlerinin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACKT Since the cultural buildings e.g. opera, theatre, concert, cinema, exhibition centres and library, involve numerous and variable activities, it has resulted solving the problems with them separately. As the numbers and variety of the cultural buildings are on the increase, and are found in separated complexes in the cities, these cause difficulty reaching to intended cultural goal. In addition, these prevent an effective co-ordination between the buildings that are related. In order to reach an intended cultural goal by more effective use with minimised economical loses, all of those accomplishments should be considered as a“Cultural Complex”. Cultural centres are the places that are necessary for several cultural activities, which must be introduced to the public with higher quality and more extensively. Because, the culture is the mirror of the shared bases of social action. On this basis, the study for the thesis consists of seven main chapters. In Chapter 1, the aim and constitution of the study are described. In Chapter 2, the concepts of“the culture”and“the cultural centre”are defined. In Chapter 3, the reasons for emergence of the cultural buildings and their developments in the history are discussed. In Chapter 4, the places that they must be in a cultural centre are analysed by using their planned requisite programs and a proposal cultural centres, program is established for a large- scale city centre. Chapter 5 involves the aim of the study, by ascertaining the factors that influence the organisation of the places in the cultural centres, single organisation of each section in these centres and the circulation system that is fundamental for the place organisation are discussed through previously investigated examples in terms of the relations between the sections. In Chapter 6, the examples of the cultural centres that have already been applied in the World and in Turkey are examined. In Chapter 7, all of the obtained data are evaluated and the factors that influence a proposal cultural centre are discussed in general.