لباب الآداب بين الثعالبي وابن منقذموازنة في الآراء النقدية
Lübâbi'ladab arasında es-Sealibi ve İbn Münkız karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 788696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Seâlibî ve İbn Münkiz'in görüşlerinin karşılaştırmalı bir incelemesidir. Çalışma, iki yazarın“Lübab el-Âdâb”adlı iki kitabına dayanmıştır. Çalışma, her âlimin manzum ve mensur delil seçiminde uyguladıkları yaklaşımları ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu bağlamda çalışma, şiirsel amaç, önyargı veya kişisel görüşe dayalı edebî örnekleri seçme yöntemleri arasındaki farkı göstermiştir. Çalışma aynı zamanda bu iki âlimin yazım üslubunu da ele alıp, şiir örneklerini seçme ve şairler arası karşılaştırılma bakımından aralarındaki farkı ortaya koymuştur. Sonuç olarak her iki kitap da manzum örnekler açısından önemlidir. Ancak Seâlibî'nin kitabındaki eleştirel çalışma, bilimsel değer açısından İbn Münkiz'in kitabındakinden daha iyidir. Çünkü Seâlibî, şiirsel metinleri karşılaştırmak ve aralarında seçim yapmak için çeşitli yöntemler kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a comparative study of the views of Seâlibî and İbn Münkiz. The study relied on the books of these two scholars, called“Lübab el-Âdâb”. The study attempted to reveal the foundations applied by both scholars in selecting the poetic and prose references in their books. Here, the study showed the difference between the methods of selecting literary evidence based on poetic purpose, prejudice, or personal opinion. The study also discussed the style of these two scholars in writing, and showed the difference between them in the methods of selecting poetic examples that distinguish between poets. In conclusion, these two books are important in the field of studying poetic evidence. But the literary criticism in Seâlibî's book is better than what is found in İbn Münkiz' book. Because Seâlibî used several methods to compare and choose between poetic texts.