وتشمل القصائد )ث، ج،ح، خ(للشيخ العارف احملقق نور الدين علي القاري)ت. (1014ه)دراسه وتحقيقا
İmam Ali bin Sultan Al- Qari Al-Harawi Al-Hanafi'nin Alwatria şiiri açıklaması, (MS 1014 yılı) bir çalışma ve inceleme olarak
- Tez No: 788707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Kitap naat türündeki şiirlerin bir türünün şerhi niteliğini taşımaktadır. Bu tür, çok belirgin bir şekilde gelişerek belli bazı şekil ve üslupların kullanıldığı bir haline gelirken bu durum, yaygınlık kazanmasına ve bu tür şiirleri şerh eden, ezberleyen ve bu türe ilgi duyan kimselerin artmasına yol açmıştır. Bağdadî'nin el-Kasâidu'l-Veteriyye adlı eseri büyük bir üne sahip olmuştur. İşte el- Kasâidu'l-Veteriyye'nin sahip olduğu kutsiyetin yanı sıra esere duyulan büyük ilginin, sahibinin peygambere bakışından kaynaklanmakta olduğunu söyleyebiliriz. Bu özelliğiyle değerine değer katmış, öyle ki Kaside-i Bürde mertebesine erişmiştir. Bu kasidelerin tahmisi ise beyitlerin sayısını artırarak çeşitli eklemeler yapan el- İskenderânî tarafından yazılmıştır. O da Hazret-i Muhammed Mustafa'nın şemaili, ahlakı, sıfatları ve miracının denizinden alıp katmıştır. Bu da onun büyük ün kazanmasına neden olmuştur. Söz konusu Veteriyye kasidelerinin şerhi aşıklarının arzusuyken kasidelerin şerhini yapan İmam Allame Ali el-Karî el-Heravî, köklü bir şerhini yaparak kasideleri araştırmış, beyitleri iyiden iyiye incelemiş, ulaşabildiği nüshaları karşılaştırma yoluna gitmiştir. Ardından beyitler ve mısraların içine iyice dalmak suretiyle kelimelerini bilimsel hoş bir üslupla şerh etmiştir. Daha sonra kelimelerin taşıdığı anlamları açıklayarak irfanî manalarla ilişkilendirmiştir. Aynı şekilde yapıları sarf ve nahiv açısından tahlil etmiş, anlamlar ile yapılar arasındaki ilişkileri açıklamıştır. Metinde ayrıca vasat bir metin olduğunu gösteren tasavvufî ve irfanî dengeli basit bir enerji(?) içermektedir. Metinde aynı şekilde müellifin o ilmi derinliği de ortaya çıkmış olup kendisi her bir beyti aslına döndürmüş, bu bağlamda peygamberin sözü edilen şemaili, sıfatları ve ahlakını, isrâ ve miraç kıssasını hadis kitaplarına dayandırarak bu hadislerin sahih olanlarını uydurma olanlarından ayırmıştır.
Özet (Çeviri)
The book is an explanation of one of the pillars of the poems of the praise of the Prophet, which developed a clear development, and took certain forms and methods, which led to its spread and the expansion of its commentaries and its preservation and those interested in it. And the stringed poems of Al-Baghdadi are widely known, and perhaps this aura and sanctity that the string received is due to its owner's vision of the Prophet, which gave it a value above its value until it became the rank of purdah. Then came its khums at the hands of Al-Iskandarani, who added and expanded on the verses, and poured out from the sea of merits of the Mustafa, his morals, his qualities and his ascension, which made it worthy of fame. Explanation of these strings is a requirement for its lovers, following its explanation by Imam Ali Al-Qari Al-Harawi, who came to explain them, so he checked the poems and checked the verses and matched the copies available to him, then he penetrated into the folds of the verses and the shutters, explaining their words with a precious scientific explanation, and between the purposes of the words and linking them to the mystical meanings, as he analyzed The structure grammatically and morphologically, and the relationship between meanings and structure, and the text carried a moderate mystical and mystical energy, easy, indicating its moderation. The scientific encyclopedia of the author emerged in the text, as each house was returned to its origins, between the incoming attributes of the Prophet, his qualities, his morals, the story of his Israa and his ascension to the books of the noble hadith, and he explained its authenticity from its defective. Do not be afraid of this mystical tendency