صور الثَّــقافة الأندلسية في الشعر الأندلسي من541هـ إلى 898هــ
Endülüs şiirinde Endülüs kültürünün yansıma biçimleri, H. 541-898 yılları arası
- Tez No: 788706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Özet: Endülüs Şiirinde Endülüs Kültür Biçimleri, H. 541- 898 Yılları Arası Her toplumda kültürel simgeler, o toplumu temsil ederler ve nesilden nesile aktarılırlar. Bu araştırmada, araştırmacının Endülüs'teki Arap şiirinden ortaya çıkardığı, Endülüs Arap toplumunun özellikle H. 541 ile 898 yılları arasındaki kültürel simgelerinin tezahür şekillerini bulacaksınız. Endülüs şiiri hakkında ilk göze çarpan özellikler, onun betimlemeci, imgesel ve tabiat şiiri olmasıdır. Endülüslüler hakkında ilk göze çarpan özellikler ise tabiata çok düşkün olmaları ve tabiat tasvirlerini çok abartmalarıdır. Dolayısıyla tabiat manzaralari, gözlerin ve gönüllerin buluşma noktası olması idi. Şiirlerinde mutlaka tabiat tasviri yapmayan Endülüs'lü bir şair bulmak zordur. Çünkü onlar şiirlerinin mukaddimesinde mutlaka Endülüs doğasını tasvir etmeyi adet edinmişlerdi. Doğulu şairlerin, şiir ve kasidelerine mutlaka bir ağlama mukaddimesi ile başlamaları gibi. Doğa tasvirinin, onların şiir yazma gayelerinden biri olduğu çok açıktı ve şiirleri onların vatanlarına olan yoğun sevgilerini ve bağlılıklarını ifade ediyordu. Bu şairler, aynı zamanda Doğudaki şairlerinden de pek uzak değillerdi. Bundan dolayı, onların şiirlerinin mukaddimelerinde dile getirdikleri anlam ve fikirlerden de açıkça etkilenmişlerdi. Bu durum Endülüslülerin şiirlerinde açıkça görülmektedir. Bu normal bir durumdur. Çünkü aralarındaki ilişki kesilmemiştir. Endülüslüler, Doğu'daki edebiyata da saygı ve takdirle bakıyorlardı. Onu örnek alıyorlar ve kendi edebiyatlarının ayrılmaz bir parçası olarak görüyorlardı.
Özet (Çeviri)
The images of culture in every society are the interface that represents that society and conveyed by those who transmit it. The reader here will find the images of Andalusian culture, which the researcher extracted through Arabic literature in that country and from poetry in particular, which is represented between the years 541 and 898 AH, and what is known for Andalusian poetry as description, nature, and image, and what was known about the Andalusians as their intense fondness for nature, and they exaggerated its description. So the nature was a meeting point for eyes and hearts in the Andalusian poetry. It is rare to find an Andalusian poet who did not utter the poetry of nature, as they used to present their poems with introductions describing the nature of Andalusia, similar to the oriental poets who used to open their poems by standing on the ruins and crying. The description of nature was clear to them in most of their poetic purposes, and their poems expressed their intense love and attachment to their homeland. These poets did not stray far from the poets of the East, so the meanings and ideas they presented in their poems were clearly influenced, and this is evident in their poems. And this is normal, the relationship between them has not been interrupted. Andalusians looked at literature in the East with respect and appreciation. They consider it an example, as it is an integral part of their literature.