Obstrüktif uyku apne sendromu olan kadın ve erkeklerde elektromyografik respiratuvar kas fonksiyonu, postür ve egzersiz kapasitesinin incelenmesi
Investigation of electromiographic respiratory muscle function, posture and exercise capacity in women and men with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 788724
- Danışmanlar: PROF. DENİZ İNAL İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Uyku Apnesi Sendromu, uyku sırasında üst solunum yolunun“nefes alma”fazında değişen derecelerdeki kollapsı nedeni ile en az 10 saniye veya daha fazla süren ve kanda oksijen satürasyonlarındaki azalması ile birlikte seyreden, solunumun istemsiz olarak durması olarak tanımlanan apne'dir. Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS)'nun önemi, apne sırasında kan oksijen satürasyonundaki azalmanın uzun dönemde hipertansiyon, kardiyovasküler ve kardiyopulmoner morbiditeye yol açabilmesi veya daha fazla oranda risk oluşturmasıdır. Uykuda anormal solunum durumu kardiyovasküler hastalıklar yanında, metabolik hastalıklar ve gündüz aşırı uykululuğa yol açmaktadır. OUAS'da risk faktörleri arasında erkek cinsiyet, obezite ve ileri yaş sayılmaktadır. OUAS olan hastalarda morbidite ve mortalitenin arttığı bilinmektedir. OUAS erkeklerde kadınlardan daha yaygın görülmekte olup bunun nedeni tam olarak açık değildir. Literatürde uyku apnesi hastalarında yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin incelendiği birçok çalışma olmakla birlikte, solunum kas kuvveti, egzersiz kapasitesi ve elektromyografik respiratuvar kas fonksiyonu bulgularının obstrüktif uyku apnesi üzerindeki etkisini erkek ve kadınlarda karşılaştıran çalışmalar sınırlıdır. Literatürdeki bu eksiklikten yola çıkılarak planlanan çalışmada, OUAS tanısı konulan kadın ve erkek hastalarda solunum kas fonksiyonu ile birlikte, egzersiz kapasitesi, postür, periferal kas kuvveti ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Sleep Apnea Syndrome is defined as the involuntary cessation of breathing that lasts for at least 10 seconds or more due to varying degrees of collapse in the“breathing”phase of the upper respiratory tract during sleep, and is accompanied by a decrease in oxygen saturation in the blood. The importance of obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is that the decrease in blood oxygen saturation during apnea may cause long-term hypertension, cardiovascular and cardiopulmonary morbidity, or a higher risk. Abnormal respiratory status during sleep leads to cardiovascular diseases, metabolic diseases and excessive daytime sleepiness. Risk factors in OSAS include male gender, obesity and advanced age. It is known that morbidity and mortality increase in patients with OSAS. OSAS is more common in men than in women, and the cause is not clear. Although there are many studies investigating the factors affecting quality of life in sleep apnea patients, there are limited studies comparing the effects of respiratory muscle strength, exercise capacity and electromyographic respiratory muscle function findings on obstructive sleep apnea in men and women.