Canine parvoviral enteritisli köpeklerde plazma fibroblast büyüme faktörü-23 ve α-klotho düzeylerinin araştırılması
Investigation on effects of canine parvoviral enteritis on dogs of plasma fibroblast growth factor-23 and α-klotho levels
- Tez No: 788725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖĞÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tüm dünya genelinde canin parvovirus Tip-2'nin üç varyantının da neden olduğu canin parvovirus enteriti (CPV), yüksek morbidite ve mortalite ile seyreden, salgınlara neden olan oldukça bulaşıcı ve öldürücü viral bir patojendir. Bu araştırma ile klinik olarak gastroenteritis semptomları gösteren kanlı ishal, kusma, depresyon, genel durum bozukluğu ile getirilen ve fekal antijen testi ile parvoviral enteritis tanısı konan farklı cins ve ırktan, hiç aşılanmamış 0-8 aylık 24 köpek çalışma materyalini oluşturdu. Fekal antijen testi ile parvovirus ön tanısı konulan köpeklerin dışkı örnekleri CPV-2 proteinini kodlayan spesifik primerler ile PCR testine tabi tutularak parvovirus teşhisi kesinleştirilen köpeklerden antikoagulantlı (K3-EDTA ve Na-sitratlı) ve antikoagulantsız kan örnekleri alındı. Bütün köpeklerin hemogram, oksidatif stres (NO, MDA, TAS, TAK) parametreleri, FGF-23 ve α-Klotho konsantrasyonları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Canine parvovirus enteritis (CPV), caused by all three variants of canine parvovirus Type-2, is a highly contagious and lethal viral pathogen that causes epidemics with high morbidity and mortality worldwide. In this study, unvaccinated and 0-8 months old, 24 dogs from different genus and breeds were used for the study material. The dogs had clinical symptoms of gastroenteritis, bloody diarrhea, vomiting, depression, general condition disorder and they were diagnosed with parvoviral enteritis by fecal antigen test. Anticoagulant (K3-EDTA and Na-citrate) and non-anticoagulant blood samples were obtained from dogs whose parvovirus diagnosis was confirmed by PCR test with specific primers encoding CPV-2 protein. Hemogram, oxidative stress (NO, MDA, TAS, TAK) parameters, FGF-23 and α-Klotho concentrations of all dogs were measured.