İdame tedavisi alan akut lenfoblastik lösemi tanılı çocuklarda fiziksel aktivite düzeyinin yaşam kalitesi ve aile kaygı düzeyi ile ilişkisinin belirlenmesi ve aktivite memnuniyet düzeylerinin karşılaştırılması
Determining the relationship between the level of physical activity and the level of family anxiety and quality of life in children with acute lymphoblastic leukemia receiving maintenance treatment and comparison of activity satisfaction levels
  1. Tez No: 788729
  2. Yazar: İREM ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL ATASAVUN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, idame tedavisi almaya devam eden Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) tanısı alan çocuklarda fiziksel aktivite düzeyleri, yaşam kaliteleri, bakım verenlerin kaygı seviyeleri gibi parametrelerin ilişkisini belirlemeyi; çocukların aktivite memnuniyet ve performans düzeyleri ile ailenin bu aktiviteler üzerindeki memnuniyet ve performans düzeyinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza 13 ALL tanılı idame tedavisine devam etmekte olan çocuk, 13 ebeveyn olmak üzere 26 birey dahil edildi. Çocuklar fiziksel aktivite (ÇEKFY-EAA), yaşam kalitesi (PedsQL) ve aktivite memnuniyet ve performans düzeyi açısından (KAPÖ) değerlendirilirken; ebeveynler, kaygı düzeyi (BKÖ), çocukların egzersiz kısıtlılıkları ve aktivite memnuniyet ve performans düzeyindeki görüşleri açısından değerlendirildi. Ebeveyn kaygı düzeyi ve yaşam kalitesi arasında istatistiksel olarak negatif yönde zayıf ilişki bulunurken (r=0,461, p=0,113), çocukların fiziksel aktivite düzeyi ve aile kaygı düzeyi arasında da negatif yönde zayıf ilişki bulundu (r=0,244, p=0,422). Ayrıca ALL tanılı idame tedavisi alan çocukların fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi arasında pozitif yönde zayıf derecede ilişki bulundu (r=0,331, p=0,269). Ebeveynlerin kaygı düzeyinin azalması çocukların fiziksel aktiviteye yönelimlerinin artmasıyla ilişkili olduğu, çocukların aktiviteler içerisindeki performans ve memnuniyet düzeylerindeki artışın, yaşam kalitelerinde artışları beraberinde getirdiği belirlendi. Bu alanda fizyoterapistlerin değerlendirmelerinin, çocuk ve ailenin ihtiyaçlarını karşılamak hedefiyle oluşturacağı fiziksel aktivite ve rehabilitasyon programının önemi vurgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the relationship between parameters such as physical activity levels, quality of life, anxiety levels of caregivers in children diagnosed with Acute Lymphoblastic Leukemia (ALL) who continue to receive maintenance therapy; It was aimed to compare the activity satisfaction and performance levels of the children and the satisfaction and performance level of the family on these activities. Twenty-six individuals, 13 of whom were children and 13 parents, were included in our study. While children are evaluated in terms of physical activity (CEKFY-EAA), quality of life (PedsQL), and activity satisfaction and performance level (COPM); parents were evaluated in terms of anxiety level (BAI), children's exercise limitations, and their views on activity satisfaction and performance While there was a statistically weak negative correlation between parental anxiety level and quality of life (r=0.461, p=0.113), a weak negative correlation was found between children's physical activity level and family anxiety level (r=0.244, p=0.422). In addition, a weak positive correlation was found between the level of physical activity and quality of life in children with ALL who received maintenance therapy (r=0.331, p=0.269). It was determined that the decrease in the anxiety level of the parents was related to the increase in the children's orientation to physical activity, and the increase in the performance and satisfaction levels of the children in the activities brought about an increase in their quality of life. In this area, the importance of the physical activity and rehabilitation program that the evaluations of physiotherapists will create with the aim of meeting the needs of the child and family should be emphasized.