Vinca soneri bitkisinin fitokimyasal içeriği ve antioksidant aktivesinin belirlenmesi
Determination of phytochemical content and antioxidant activity of Vinca soneri
- Tez No: 788730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma ile endemik bir bitki olan Vinca soneri bitkisinin fitokimyasal içeriği ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bitkinin metanol ekstraktı farklı kromatografik teknikler (sefadeks LH-20, Flash kromatografi ve p-HPLC) ile ayırma ve saflaştırma işlemine tabi tutuldu. Bitki içerisinde üç flavon türevi; rutin-7-O-glukozit, rutin-7-O-ramnozit, kaemferol-3-O-rutinozit-7-O-ramnozit, bir benzoik asit türevi, 2-hidroksi-3-O-glukozil-benzoik asit ve bir iridoid glikoziti, loganik asit izole edilmiştir. Bitki ham ekstraktının ve izole edilen moleküllerin antioksidan kapasitesi DPPH, ABTS ve FRAP yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Rutin-7-O-glukozit ve rutin-7-O-ramnozit DPPH ve ABTS radikalleri giderme aktivitesinde troloks'dan daha aktif bulunurken kaemferol-3-O-rutinozit-7-O-ramnozit, 2-hidroksi-3-O-glukozil-benzoik asit troloks'a göre düşük aktivite göstermiştir. Loganik asit ise yapılan bütün testlerde aktif bulunmamıştır. Loganik asit dışında bütün bileşenler, Vinca soneri bitkisindeki varlığı ilk defa rapor edilmiştir. Bulgular bitki örneğinin kimyasal içeriği hakkında literatüre önemli katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to dermine the phytochemical content and antioxidant activities of the endemic plant Vinca soneri. The methanol extract of the plant was subjected to separation and purification by different chromatographic techniques (Sephadex LH-20, Flash chromatography, and p-HPLC). Three flavone derivatives in the plant; rutin-7-O-glucoside, rutin-7-O-rhamnoside, kaemferol-3-O-rutinoside-7-O-rhamnoside, a benzoic acid derivative, 2-hydroxy-3-O-glucosyl-benzoic acid, and an iridoid glycoside, loganic acid, has been isolated. The antioxidant capacity of isolated molecules was evaluated by DPPH, ABTS, and FRAP methods. Rutin-7-O-glucoside and rutin-7-O-rhamnoside were found to be more active than Trolox in DPPH and ABTS radical scavenging activities, while kaemferol-3-O-rutinoside-7-O-rhamnoside, 2-hydroxy-3-O-glucosyl-benzoic acid showed lower activity compared to Trolox. Loganic acid was not found to be active in all tests. All components except loganic acid have been reported for the first time in Vinca soneri plant. The findings make an important contribution to the literature about the chemical content of the plant sample.