Siirt yöresindeki koyunlarda Chlamydophila abortus ve Brucella türlerinin serolojik ve moleküler yöntemlerle araştırılması
Investigation of Chlamydophila abortus and Brucella species by serological and molecular methods in sheep in Siirt region
  1. Tez No: 788739
  2. Yazar: MUAZZEZ YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE GÜLMEZ SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünya çapında Chlamydophila abortus ve Brusella türleri önemli abort etkenleri arasında yer almaktadır. C. abortus kültüre edilemediği için teşhisinde daha çok serolojik yöntemler tercih edilmektedir. Brusella türlerinin teşhisinde ise konvansiyonel yöntemler, serolojik yöntemler ve moleküler yöntemlerden yararlanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Siirt yöresinde abort yapmış koyunlardan toplanan kan ve vaginal sıvap örneklerinden C. abortus ve Brucella spp.'nin varlığını konvansiyonel, serolojik ve moleküler yöntemlerle belirlemektir. Çalışmada 350 serum örneği ELISA ile C. abortus yönünden değerlendirildi ve 40 (%11.42) örnek pozitif olarak saptandı. Vaginal sıvaplardan direkt moleküler teşhis için DNA ekstraksiyonu yapıldı ve PCR sonucunda C. abortus yönünden herhangi bir pozitiflik saptanamadı. Çalışmada, 350 adet serum örneği Rose Bengal Plate Test (RBPT) ile incelendi ve 78'i (%22.28) Brucella spp. pozitif bulundu. Ayrıca 350 serum örneğine yapılan Serum Aglütinasyon Testi (SAT) sonucunda 41 (%11.71) örnek brusellozis olarak değerlendirildi. İzolasyon amacıyla 200 adet vaginal sıvap örneği kültüre edildi ve bunların 16'sı hem makroskobik hem de mikroskobik görünümlerinden dolayı Brucella spp. şüpheli olarak değerlendirildi. Şüpheli örneklere yapılan Bruce-Ladder PCR sonucunda ise 9'u B. melitensis olarak tanımlandı. Ayrıca vaginal sıvapların zenginleştirilmiş besiyerinden yapılan PCR analizi sonucunda kültür pozitif örneklerle beraber 2 izolat daha B. melitensis yönünden pozitif olarak bulunmuştur. Sonuç olarak 11 (%5.5) örnek B. melitensis olarak identifiye edildi. B. melitensis izolatlarına yapılan biyotiplendirme testleri sonucunda 2 izolat B. melitensis biyotip 1, 7 izolat ise B. melitensis biyotip 2 olarak tespit edilmiştir. İzolatların antibiyotik duyarlılıkları E test ve disk difüzyon yöntemi ile incelendi. Disk difüzyon yöntemine göre B. melitensis izolatlarının tümü (%100) doksisiklin, tetrasiklin, gentamisin, streptomisin ve siprofloksasine karşı duyarlı olarak saptandı. E test sonuçlarına göre ise örneklerin tümü kullanılan rifampisin, tetrasiklin, trimetoprim-sulfametaksazol, gentamisin, streptomisin, siprofloksasin'e karşı duyarlı olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Worldwide Chlamydophila abortus and Brucella species are among the important abortion agent. Since C. abortus cannot be cultured, serological methods are preferred for diagnosis. Conventional methods, serological methods and molecular methods are used in the diagnosis of Brucella species. The aim of this study is to determine the presence of C. abortus and Brucella spp. from blood and vaginal swab samples collected from aborted sheep in Siirt region by conventional, serological and molecular methods. In the study, 350 serum samples were evaluated in terms of C. abortus by ELISA and 40 (11.42%) samples were found to be positive. DNA extraction was performed from vaginal swab for direct molecular diagnosis, and no positivity for C. abortus was detected as a result of PCR. In the study, 350 serum samples were analyzed by Rose Bengal Plate Test (RBPT) and 78 (22.28%) of them were found Brucella spp. positive. In addition, as a result of the Serum Agglutination Test (SAT) performed on 350 serum samples, 41 (11.71%) samples were evaluated as brucellosis. For isolation, 200 vaginal swab samples were cultured and 16 of them were evaluated as Brucella spp. because of their microscopic and macroscopic view. 16 Brucella spp. 9 of them were identified as B. melitensis as a result of Bruce-Ladder PCR performed on the isolate. However, as a result of PCR analysis of vaginal swabs made from Farrel broth medium, 2 samples were found to be positive for Brucella spp. As a result, 11 (5.5%) specimens were identified as B. melitensis. As a result of the biotyping tests performed on B. melitensis isolates, 2 isolates were determined as B. melitensis biotype 1 and 7 isolates as B. melitensis biotype 2. Antibiotic susceptibility of the isolates was examined by E test and disc diffusion method. According to the disc diffusion method, all of the Brucella isolates (100%) were found to be sensitive to doxycycline, tetracycline, gentamicin, streptomycin and ciprofloxacin. On the other hand, according to the E test results, all of the samples were found to be sensitive to the used rifampicin, tetracycline, trimethoprim-sulfamethoxazole, gentamicin, streptomycin, and ciprofloxacin.