Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Türkçe ıslık dili kullanımının somut olmayan kültürel miras turizmi açısından incelenmesi üzerine bir araştırma
A research on the investigation of Turkish whistling language in terms of intangible cultural heritage tourism in the Eastern Black Sea Region
- Tez No: 788740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın temelini, Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde birkaç ilde kullanıldığı bilinen Türkçe Islık Dili somut olmayan kültürel mirası ve bu dilin konuşulduğu bölgeler oluşturmaktadır. Bununla birlikte bu çalışmada; UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan Türkçe Islık Dili'nin, kullanıldığı bölgelerde, kültürel miras turizmine yönelik hangi faaliyetlerin yapıldığının yerel paydaşlar üzerinden ortaya koyulması amaçlanmıştır. Çünkü söz konusu mirasın UNESCO Listesi'nde olmasının dilin yaşatıldığı bölgelere önemli katkıları olabileceği düşünülmüştür. Gerekli incelemeler sonunda, şu ana kadar ilgili mirasın yaşatılmasına yönelik uğraşların, Giresun İli Çanakçı İlçesi'ne bağlı Kuşköy Köyü özelinde sınırlı kaldığı anlaşılmıştır. Bu sebeple, Giresun'da yaşayan yerel paydaşlar araştırmanın evreni olarak belirlenmiştir. Öte yandan, Amaca Dayalı Örnekleme yöntemi aracılığıyla seçilen söz konusu miras hakkında yetkili ve bilgili olan yerel paydaşlar araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Ayrıca, çalışmada bir nitel araştırma yaklaşımı olan Durum Çalışması Deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın geçerlik ve güvenirliğinin sağlanması adına Çeşitleme (triangulation) yöntemi de kullanılmış olup, veriler literatür incelemesi, saha gözlemi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu gibi farklı veri toplama kaynakları aracılığıyla elde edilmiştir. Görüşmeler sonucu elde edilen veriler İçerik Analizi yöntemiyle analiz edilmiş, ardından ortaya çıkan bulgulardan çalışmanın amaçları doğrultusunda bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma sonunda; bölgenin kültürel miras turizminde cazibe merkezi haline getirilmesi konusunda yerel paydaşların bir takım faaliyetleri olduğu ancak, bu faaliyetlerin bazı eksikliklerden dolayı yetersiz kaldığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, konuyla alakalı olarak yerel paydaşların yeterli düzeyde işbirliği içerisinde olmadıkları gibi sonuçlar da ortaya çıkmıştır. Çalışma biterken ise araştırmacılara, karar vericilere ve uygulayıcılara konuyla alakalı bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The basis of this study includes the intangible cultural heritage of Turkish Whistling Language, which is known to be used in several provinces in the Eastern Black Sea Region of Turkey, and the regions where this language is spoken. Moreover, in this study; It was aimed to reveal what activities have been carried out for cultural heritage tourism in the regions where the Turkish Whistling Language, being on the UNESCO World Heritage List, and used, through local stakeholders. Because it was thought that the fact that the said heritage is on the UNESCO List will be able to have important contributions to the regions where the language have been kept alive. At the end of the necessary investigations, it was understood that the efforts to keep the relevant heritage alive have been limited in the Kuşköy Village of Çanakçı District of Giresun Province until now. For this reason, local stakeholders living in Giresun were determined as the universe of the research. On the other hand, the sample of the research consisted of local stakeholders, being authorized and knowledgeable about the heritage and selected through Purpose-Based Sampling method. In addition, the Case Study Design, which is a qualitative research approach, was preferred in the study. Triangulation method was also used to ensure the validity and reliability of the research, and the data were obtained through different data collection sources such as literature review, field observation and semi-structured interview form. The data obtained as a result of the interviews were analyzed with the Content Analysis method, and then some conclusions were reached for the purpose of the study from the findings. At the end of the research; it was determined that local stakeholders have some activities to make the region a center of attraction in cultural heritage tourism, but these activities are insufficient due to some deficiencies. Moreover, the result that the local stakeholders were not sufficient cooperation and the results were also revealed. At the end of the study, some suggestions were presented to researchers, decision makers and practitioners related to the issue.