Dı̇yabetı̇n tıbbı̇ beslenme tedavisinde sıklıkla yer alan galetaların tek başına ve bazı çay türleri ile beraber sindiriminin AGE ve MDA oluşturma bakımından karşılaştırılması
Comparison of usage of breadsticks, which is frequently used in medical nutrition treatment of diabetes, alone and along with some types of tea in terms of AGE and MDA formation
  1. Tez No: 788756
  2. Yazar: SÜMEYYE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA ZEYNEP AYDENK KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışma, diyabetli bireylerin tıbbi beslenme tedavilerinde sıklıkla yer verilen besinlerden galetaların tüketiminin ileri glikasyon son ürünleri (AGE) öncüleri olan metilglioksal (MGO) ve glioksal (GO) ile malondialdehit (MDA) düzeyleri üzerine etkilerini; diyabetin tıbbi beslenme tedavisindeki önemini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yapılan bu araştırmada İstanbul'da farklı marketlerden bazı galeta türleri alınarak İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Ar-Ge laboratuvarında HPLC yöntemi ile AGE ve MDA içerikleri tespit edilmiştir. Sindirim sırasında ve antioksidandan zengin siyah ya da yeşil çayla birlikte alınması durumunda AGE ve MDA düzeylerinin nasıl etkilendiği belirlenmiştir. Galeta örneklerine ait GO ve MGO değerlerinin sırasıyla 114 ile 210 µg/100 g ve 86 ile 500 µg/100 g arasında olduğu saptanmıştır. MDA değerleri ise 123 ile 274 µg/100 g aralığında bulunmuştur. Non-parametric Spearman korelasyon analiziyle ürünlerin sahip olduğu yağ ve doymamış yağ değerleri arttıkça GO, MGO ve MDA değerlerinin de artma yönüne doğru ilerlediği belirlenmiştir. Alınan örneklerde sindirim sonrası GO ve MGO miktarlarının %200'den fazla arttığı tespit edilse de çayla birlikte alınan bazı örneklerde bu değerlerin düştüğü veya stabil kaldığı görülmüştür. Bu veriler ışığında, diyabetli bireylerin tıbbi beslenme tedavisinde yer alan galetaların tek başına değil, antioksidan içeren özellikle yeşil çay beraberliğinde tüketiminin daha sağlıklı olacağı konusunda diyetisyenlerin önerilerde bulunmaları uygun olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was examining the effects of the consumption of breadsticks on the levels of malondialdehyde (MDA) and methylglyoxal (MGO) and glyoxal (GO) and which are the precursors of advanced glycation end products (AGE). Dietary AGEs can change the AGE concentration in serum by contributing to the amount of AGE in the circulation. So the amount of AGE in the serum can be reduced by making careful food choices, changing the way of cooking, adding green tea and plants containing phenolic antioxidants to the diet. In this study, AGE and MDA contents were determined by HPLC method in a laboratory of IZU, by purchasing some types of breadsticks from different markets in Istanbul. It has been determined how AGE and MDA levels are affected during digestion and when taken with antioxidant-rich black or green tea. The GO and MGO values of the breadstick samples were found to be between 114 and 210 µg/100 g and between 86 and 500 µg/100 g, respectively. MDA values were found in the range of 123 to 274 µg/100 g. With the Non-parametric Spearman correlation analysis, it was determined that as the fat and unsaturated fat values of the products increased, the GO, MGO and MDA values also moved in the direction of increasing. Even though it was determined that the GO and MGO amounts increased by more than 200% in the samples taken after digestion, it was observed that these values decreased or remained stable in some samples taken with tea. In the light of these data, it may be appropriate for dietitians to make suggestions that it would be healthier to consume breadsticks not alone, but along with antioxidant-containing green tea.