Kedilerin farklı pozisyonlarında ergonomik ölçümler
Ergonomic measurements i̇n different positions of cats
  1. Tez No: 788757
  2. Yazar: MUHAMMER MALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında evcil hayvan sektörünün faydalanabileceği, endüstri ve veteriner hekimlik alanında kedilere özgü ergonomik nesneler geliştirilmesine yardımcı olmak için Bursa yöresinde bulunan yerli ve yabancı kedi ırklarının farklı duruş ve pozisyonlarında morfometrik verilerinin paylaşılması amaçlandı. Çalışmada farklı ırklardan 40 adet kedi kullanıldı. Her kedi üç farklı pozisyonda ve üç ayrı yönden toplam dokuz kez fotoğraflandı. Bu şekilde, ayakta duruş, oturur ve yatar pozisyonlarında, yandan, önden ve arkadan fotoğraflar çekildi. Ayrıca kedilerin canlı ağırlıkları da kaydedildi. Fotoğraflar üzerinden ImageJ programı yardımıyla kedilerin morfometrik vücut ölçümleri alındı. Kedilerden alınan morfometrik ölçümler, öncelikle ırk özelliklerine göre gruplandırma yapılarak, sonra da tüm kediler yavru ve yetişkin olmak üzere gruplandırılarak çizelgelerde sunuldu. Kedilerin genelinde aynı morfometrik ölçümlerin farklı pozisyonlarında farklılıklar gösterdiği tespit edildi. Sonuç olarak; bu çalışmanın verileri dikkate alındığında, kedilere yönelik yaşam alanları, taşıma kutuları, yatak, medikal eşyalar vb. beden büyüklüğü ve şekliyle doğrudan ilişkili tasarımlar planlanırken canlı ağırlık ve yerli ve yabancı ırk özellikleri yanında, hayvanların farklı pozisyonlardaki duruşları ve vücudun farklı bölümlerinden alınacak morfometrik değerlendirmelerle elde edilecek tüm verilerin sonuçlarından faydalanılmasının önemi ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, cats in the field of industry can benefit from. In order to help the development of specıfıc ergonomic objects, the diffirent postures and behaviors of domestic and foreıgn cat breeds in Bursa region. It is aimed to share morphometric data at positions. 40 cats of different breeds were used in the study. There each cat ıt was photographed nine times in total from three different positions and three different directions. In this way, standing, sitting and lying positions, side, front and back photos taken. The live weights of the cats were also recorded. The morphometric body measurements of the cats were taken with the help of Imagej program on the photographs. Morphometric measurements taken from cats are primarily based on breed characteristics. By grouping, and then all cats as kittens and adults, grouped and presented in tables. The same morphometric measurements across cats ıt has been found that there are differences in different positions. As a result; considering the data of this study, life for cats areas, transport boxes, beds, medical goods, etc. directly with body. Size and shape when planning related designs, besides live weight and domestic and foreign breed characterictics, different animals should be taken into consideration. Their postures in diffirent positions and morphometric measurements from different parts of the body. The results of all data to be obtained through evaluations should be utılized.