C dilinde kullanılan veri tabanları ve performansları
databases and performances used in the C lanquage
  1. Tez No: 78879
  2. Yazar: NİLGÜN TOSUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURŞEN SUÇSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Btrieve ve Db-Vista veri tabanları ile kayıt işlemlerinin C fonksiyonlarıyla IPR türü ikili ağaç üzerinde elle yapılması arasında performans analizi yapılmış; elde edilen sonuçlar grafikler ve tablolarla kıyaslanmıştır. Tezin tamamı beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, yukarıda adı geçen veri tabanları ile EPR türü ikili ağaçlar hakkında genel bilgileri içermektedir.İkinci bölümde sırasıyla, tez programlarının yazılmasında kullanılan bilgisayar, programlarda kullanılan kayıt deseni, Btrieve ve Db-Vista'ya ait dosyalama fonksiyonları ile bu fonksiyonlara ilişkin örnekler açıklamalarıyla verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise. performans analizi için yazılan C programlarının akış diyagramları ve dökümleri yeralmaktadır. Dördüncü bölüm, programlarda elde edilen sayısal verilerin tablo ve grafiklerle ifadesini içermektedir. Son olarak beşinci bölümde ise programlardan elde edilen verilerin değerlendirmesi ve tez üzerinde yapılabilecek yeni çalışma önerileri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, an analysis between Btrieve, Db-Vista Database recording processes and realizing the same process by hand with C funtions on an IPR kind Binary Tree is done; and the results obtained from the analysis are compared by diagrams and tables. This thesis consist of five chapters. The first chapter includes general information about databases and EPR kind Binary Trees which are mentioned above. The second chapter in an arranged order contains the computer that is used in writing theses, the record pattern that is used in programs, the Filing Functions about Btrieve and Db-Vista and their exemplars with their explanations are given. The third chapter contains the flow charts and their output written for the performance analysis of the C programs. The fourth chapter includes the explanation of the numerical data that is obtained from programs with the help of diagrams and tables. Finally, the fifth chapter, there are suggestions on new studies which can be done on this thesis.