Meta analizi ve bir uygulama
Meta analysis and an application
  1. Tez No: 788819
  2. Yazar: HAKAN DİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bir ülkenin en önemli güç unsurlarından biri, sahip olduğu genç nüfustur. Bu genç nüfusun, eğitimli ve nitelikli olarak yetişmiş olması ise daha büyük bir öneme sahiptir. Üniversite eğitimi, ülkemiz gençleri için ve toplumun gelişmişlik düzeyi ile toplumun kalkınması için her zaman ön planda tutulan bir konu olup, bunun için gençler arasında sıkı bir yarış söz konusudur. Bununla birlikte üniversite eğitimi, bireye sadece mesleki yeterlilik kazandırmamaktadır. Bu eğitim sürecinde gençler eğitsel ve akademik alanların yanında, sosyokültürel alanlarda çeşitli beceriler kazanmaktadırlar. Üniversite öğrencilerinin bu süreçte kazanmış oldukları, bir diğer beceri de“girişimcilik becerileri”dir. Bu araştırma kapsamında da üniversite öğrencilerinin girişimcilik becerilerine ilişkin araştırmaların meta-analiz yöntemi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla YÖKTEZ veri tabanında yayınlanmış, üniversite öğrencilerinin girişimcilik becerilerinin araştırıldığı tez çalışmaları değerlendirilmiştir. Araştırmada belirlenen kriterlere uygun olarak 6 araştırma belirlenmiş ve bu araştırmaların meta-analizi yapılmıştır. Araştırmada meta-analize dahil edilen çalışmaların yayın yanlılığı bakımından yanlılık göstermediği ve çalışmaların heterojen olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yapılan araştırmalarda girişimcilik bakımından genel olarak cinsiyetin etkisinin olmadığı, buna karşılık sınıf düzeyinin etkili bir değişken olduğu belirlenmiştir. Üniversite öğrencilerinde girişimcilik becerilerinin 4. sınıf düzeyindeki öğrencilerde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Buna göre sınıf düzeyinin yüksek olmasının üniversite öğrencilerinde girişimcilik becerilerini olumlu etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the most important power elements of a country is its young population. The fact that this young population is educated and qualified is of greater importance. University education is a subject that is always prioritized for the youth of our country and for the development level of the society and the development of the society, and there is a tight competition among the youth for this. ‎However, university education does not only provide an individual with professional competence. In this ‎educational process, young people gain various ‎skills in socio-cultural fields as well as educational and academic fields. Another skill that university students gain in this process is“entrepreneurship skills”. ‎ Within the scope of this research, it is aimed to examine the researches on the entrepreneurship skills of university students with the meta-analysis method. For this purpose, the thesis studies published in the YÖKTEZ database and investigating the entrepreneurship skills of university students were evaluated. In accordance with the criteria determined in the research, 6 studies were determined and meta-analysis of these studies was carried out. ‎ It was determined that the studies included in the meta-analysis did not show any bias in terms of publication bias and the studies were heterogeneous. In addition, it has been determined in the researches that there is no effect of gender in general in terms of entrepreneurship, but class level is an effective variable. It has been determined that entrepreneurship skills in university students are higher in students at the 4th grade level. Accordingly, it has been observed that high grade level positively affects the entrepreneurship skills of university students. ‎