Atıksulardan sono-fenton prosesi ile renk gideriminin incelenmesi
Investigation of color removal from wastewater by sono-fenton process
- Tez No: 788818
- Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ AŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Endüstrileşmeyle birlikte artarak devam eden üretim faaliyetleri sonucunda çevre üzerinde görülen olumsuz etkilerle birlikte su kaynaklarının sonsuz olmaması endüstrilerde oluşan atık suların arıtılması ve geri kazanılarak üretimde tekrar kullanılması hususlarında araştırmaları gerektirmiştir. Konvansiyonel yöntemlerin yeterli olamaması ve arıtım yapılırken yükselen maliyetler, işletmeleri ileri arıtma teknolojileri kullanmaya yöneltmiştir. İleri arıtma yöntemleri arasında, daha düşük işletme problemlerine sahip ve diğer ileri arıtma yöntemlerine göre daha yüksek arıtma verimi sağlayan ileri oksidasyon prosesleri, son yıllarda endüstriyel atık suların arıtılmasında diğer yöntemler arasında ön plana çıkmıştır. Bu çalışmada deri endüstrisi ve karton-baskı endüstrisi atık sularının arıtılması için sono-fenton ve ultrases-H2O2 prosesleri uygulanarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Karton-Baskı atık suyu için sono-fenton prosesinde (pH=2, Fe=200 ppm, H2O2=300 ppm) 30 dakikada %98,32 renk giderimi, %84,69 KOİ giderimi, %81,37 AKM giderimi, %93,67 iletkenlik giderimi ve ultrases-H2O2 prosesinde (pH=2, H2O2=300 ppm) 45 dakikada %97,94 renk giderimi, %79,72 KOİ giderimi, %76,24 AKM giderimi, %84,13 iletkenlik giderimi gözlenmiştir. Deri atık suyu için sono-fenton prosesinde (pH=2, Fe=300 ppm, H2O2=200 ppm) 120 dakikada %88,94 renk giderimi, %57,22 KOİ giderimi, %44,22 AKM giderimi, %88,21 iletkenlik giderimi ve ultrases-H2O2 prosesinde (pH=2, H2O2=200 ppm) incelendiğinde sırasıyla 120 dakikada %78,91 renk giderimi, %54,49 KOİ giderimi, %34,31 AKM giderimi, %87,16 iletkenlik giderimi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the production activities, which continue to increase with industrialization, the negative effects on the environment and the infinity of water resources have required research on the treatment of waste water in industries and their reuse in production. The inadequacy of conventional methods and the rising costs of treatment have led businesses to use advanced treatment technologies. Among the advanced treatment methods, advanced oxidation processes, which have lower operating problems and provide higher treatment efficiency than other advanced treatment methods, have come to the fore among other methods in the treatment of industrial wastewater in recent years. In this study, sono-fenton and ultrasound- H2O2 processes were applied for the treatment of leather industry and cardboard-printing industry wastewater and the results were compared. In the sono-fenton process (pH=2, Fe=200 ppm, H2O2=300 ppm) for Cardboard-Printing wastewater, 98.32% color removal, 84.69% COD removal, 81.37% AKM removal, 93.67% conductivity removal in 30 minutes and in the ultrasound-H2O2 process (pH=2, H2O2=300 ppm) 97.94% color removal, 79.72% COD removal, 76.24% AKM removal, 84.13% conductivity removal were observed in 45 minutes. In the sono-Fenton process for leather waste water (pH=2, Fe=300 ppm, H2O2=200 ppm) in 120 minutes, 88.94% color removal, 57.22% COD removal, 44.22% AKM removal, 88.21% conductivity removal and in the ultrasound- H2O2 process (pH=2, H2O2=200 ppm), 78.91% color removal, 54.49% COD removal, 34.31% AKM removal, 87.16% conductivity removal were observed in 120 minutes, respectively.