Uşak ili ve ilçelerinde Thaumetopoea pityocampa Den.& Schiff. (Lepidoptera: Thaumetopoeidae)'nın yumurta parazitoit türleri ve bulunma oranlarının belirlenmesi
Determination of egg parasitoid species of Thaumetopoea pityocampa (Lepidoptera: Thaumetopoeidae)in Uşak province and districts
  1. Tez No: 788833
  2. Yazar: GİZEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER TARLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışma 2019-2020 yıllarında Uşak ili merkez ve ilçelerinde mevcut ormanlık alanlarda yapılmıştır. Kızılçam ve Karaçam ormanlarında zararlı olan Thaumetopoea pityocampa (Den. & Schiff.) (Lepidoptera: Thaumetopoeidae)'nın yumurta parazitoitleri ve bulunma durumlarını belirlemek amaçlanmıştır. Yumurta kümeleri Ekim 2019 ile Kasım 2020 ayları arasında toplanmıştır. Oda koşullarında bekletilen yumurta kümeleri haftada bir kontrolleri yapılarak parazitoitlerin çıkışları incelenmiştir. Toplam 536 yumurta kümesinden 103.381 adet yumurta bulunduğu tespit edilmiştir. Her bir yumurta kümesinde yumurta sayısı 195,04 adet olduğu ve ortalama parazitlenme oranı ise %6,72 olmuştur. Tırtıl çıkış oranı %80,20 olup, açılmamış yumurta oranı da %10,94 olarak bulunmuştur. Parazitlenmiş olan yumurtalardan Anastatus bifasciatus (Geoffroy) (Hymenoptera: Eupelmidae), Ooencyrtus pityocampae (Mercet) (Hymenoptera: Encyrtidae), Baryscapus servadeii (Domenichini) (Hymenoptera: Eulophidae) ve Trichogramma embryophagum (Hartig) (Hymenoptera: Trichogrammatidae) türleri elde edilmiştir. En çok bulunan türden en aza doğru sıralanması ise B. servadeii, O. pityocampae, T. embryophagum ve A. bifasciatus şeklinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in the existing forest areas in the center and districts of Uşak Province in 2019 and 2020. It was aimed to determine the egg parasitoids and their presence of Thaumetopoea pityocampa (Den. & Schiff.) (Lepidoptera: Thaumetopoeidae), which is harmful in Turkish pine and larch forests. Egg batches were collected from October 2019 until November 2020. The egg batches kept in room conditions were checked once a week, and the emergence of parasitoids was examined. It was determined that there were 103,381 eggs from 536 egg batches. The number of eggs in each egg batch was 195.04, and the average parasitization rate was 6.72%. The caterpillar hatching rate was 80,20%, and the unhatched egg rate was 10,94%. From the parasitized eggs, Anastatus bifasciatus (Geoffroy) (Hymenoptera: Eupelmidae), Ooencyrtus pityocampae (Mercet) (Hymenoptera: Encyrtidae), Baryscapus servadeii (Domenichini) (Hymenoptera: Eulophidae) and Trichogramma embryophagum (Hartig) (Hymenoptera: Trichogrammatidae) species were obtained. It was determined that the order from the most common species to the least was B. servadeii, O. pityocampae, T. embryophagum and A. bifasciatus.