A meta-analysis to examine dental and skeletal effects of the twin block appliance compared to that of the forsus appliance in the class ii correction among teenagers
Gençler arasında sınıf II düzeltmede twin blok apareyi forsus apareyinin diş ve iskeletsel etkilerinin karşılaştırılması için bir meta-analiz
- Tez No: 788832
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALP TAVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu sistematik literatür taraması ve meta-analizin birincil amacı, twin blok ve forsus apareyi ile ilgili seçilmiş yayınları, bu aygıtların genel iskeletsel ve dentoalveolar etkilerini saptamak için taramaktır. Bu çalışmanın ikincil amacı, her bir tedavi yaklaşımının ortak sonuçlarının bir karşılaştırmasını yapmaktadır. Sınıf II maloklüzyonu tedavisinde Twin Block (TB) ve Forsus (FFRD) apareylerinin etkisi üzerine yapılmış insan çalışmalarını içeren, 2000 ve 2020 yılları arasında yayınlanmış makalelerle sınırlı dört elektronik araştırmaya ilaveten (PubMed, Web of Science, Cochrane Library ve Science Direct), seçilmiş bu makalelerin referansları incelenerek bir dizi yeni makale bulunmuştur. Seçilen değişkenlere dayalı veriler Kapsamlı Meta Analiz (CMA) 3.sürüm kullanılarak analiz edilmiştir. Forsus için önce elli iki çalışma ayrılmış ve bunlardan on dört çalışma meta-analiz için seçilmiştir. Twin blok için toplam kırk sekiz çalışma ilk listeye dahil edilmiş ancak, meta-analiz için on dört çalışma seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of this meta-analysis were to screen chosen publications on twin block and Forsus fatigue resistant device, in order to generalize their skeletal and dentoalveolar effects and to make a comparison of conjunction results of each treatment approach. Four electronic searches (PubMed, Web of Science, Cochrane Library, and Science Direct) which were limited to articles on human studies on the effect of Twin Block (TB) and Forsus (FFRD) appliances in the treatment of Class II malocclusion between the years 2000 and 2020 were conducted. The data based on selected variables was analyzed using Comprehensive Meta Analysis (CMA) Version 3. Fifty-two studies were included, and fourteen studies were selected to be subjected to meta-analysis for Forsus, while a total of forty-eight studies were included and fourteen studies were selected to be included in the meta-analysis for Twin-block.