Spor-fitness merkezlerinin algılanan hizmet kalitesinin COVİD-19 hastalığına yakalanma kaygısına etkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the perceived service quality of the sports-fitness center members and the anxiety of concerning the COVİD-19 disease
  1. Tez No: 788841
  2. Yazar: EMRE KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM EKİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma Dünya nüfusunu ve ekonomisini yerle bir eden covid-19 salgını sonrası spor fitness merkezlerine gelen üyelerin algılanan hizmet kalitesi ile Covid-19 hastalığına yakalanma kaygısı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Spor merkezleri içerdiği program ve ekipmanlar ile her yaş grubuna hitap etmektedir. Bireyler gündelik yaşamlarındaki hareketsizlik ve ağır iş yükü sebebiyle bu merkezleri kullanmayı tercih etmişlerdir. Bu durum spor merkezlerinin çok tercih edilmesine ve hızla büyüyen bir endüstri haline gelmesine neden olmuş, artan rekabet verdikleri hizmet alanının önemini de artırmıştır. Spor merkezleri müşteri merkezli kurumlardır. Çalışma da Uçan (2007) tarafından geliştirilen 31 madden ve“etkileşim çıktı kalitesi, fiziksel çevre kalitesi, egzersiz alet- ekipmanları, program kalitesi ve ortam koşulları kalitesi”şeklindeki 6 alt boyuttan oluşan Spor-Fitness Merkezlerinin Algılanan Hizmet Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Tekkurşun Demir, Cicioğlu ve İlhan (2020)' nin geliştirdiği sporcuların covıd-19 hastalığına yakalanma kaygısı ölçeği kullanılmıştır. Ölçek, bireysel kaygı ve sosyalleşme kaygısı şeklinde iki alt boyuttan oluşmaktadır. Hiç katılmıyorum' dan tamamen katılıyorum şeklinde 5'li likertlidir. Çalışmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Veriler İstanbul ilinin Beşiktaş ve Ortaköy ilçesindeki fitness merkezi üyelerinden gönüllü olan katılımcılardan toplanmıştır. Veriler normal dağılım göstermediğinden Man-Whitney U testi, Kruskal Wallis ve Correlasyon analizi kullanılarak bulgulara ulaşılmıştır. Sonuç olarak, fitness merkezlerinin algılanan hizmet kalitesi cinsiyete, yaşa, haftalık salon içi kullanım süresine ve spor geçmişine göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Sporcuların yeni tip koronavirüse (covid-19) yakalanma kaygısı ise cinsiyete, medeni duruma, salon içi kullanım süresine göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Spor- Fitness merkezlerini kullanan üyelerin hizmet kalitesi algılarından fiziksel çevre algısının, sporcuların Covid-19 hastalığına yakalanmadaki sosyalleşme kaygısıyla negatif yönde zayıf korelasyon görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between the perceived service quality of members who come to sports fitness centers after the covid-19 epidemic, which destroyed the world population and economy, and the anxiety of catching Covid-19 disease. Sports centers appeal to alla ge groups with the programs and equipment they contain. Individuals preferred to use these centers due to the inactivity and heavy workload in their daily lives. This situation has caused sports centers to be highly preferred and become a rapidly growing industry, and the increasing competition has also increased the importance of the service area they provide. Sports centers are custumer-centered institutions. In the study, the perceived service quality scale of Sports-Fitness centers, consisting of 31 items, 6 sub-dimensions such as“interaction output quality, physical environment quality, exercise equipment-equipment, program quality and environmental conditions”, developed by Uçan (2007), was used. The anxiety scale of athletes' covid-19 disease developed by Tekkurşun Demir, Cicioğlu and İlhan (2020) was used. The scale consists of two sub-dimensions, individual anxiety and socialization anxiety. It has a 5-point likert scale ranging from strongly disagree to completely agree. Relational screening method was used in the study. Data were collected from volunteers from fitness center members in Beşiktaş and Ortaköy districts of Istanbul. When the data did not show normal distribution, the findings were obtained using the Man-Whitney U test, Kruskal Wallis and Correlation analysis. As a result, the perceived service quality of fitness centers shows significant differences according to gender, age, weekly and indoor usage time, and sports history. Athletes' anxiety about catching the new type of coronavirus (covid-19) differed significantly according to gender, marital status, and duration of use in the gym. Among the service quality perceptions of the members using the Sports-Fitness centers, the perception of the physical environment was negatively correlated with the socialization anxiety of the athletes catching Covid-19 disease (r=-.289).