Fitness merkezlerinde sunulan hizmet kalitesinin müşteri memnuniyeti üzerindeki rolünün bazı değişkenler açısından incelenmesi (Bayburt örneği)
Investigation of the role of the quality of services offered at fitness centers on customer satisfaction in terms of some variables (Bayburt example)
  1. Tez No: 817408
  2. Yazar: SERKAN YILMAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKAİ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada“Fitness Merkezlerinde Sunulan Hizmet Kalitesinin Müşteri Memnuniyeti Üzerindeki Rolünün Bazı Değişkenler Açısından İncelenmesi”ele alınmıştır. Günümüzün dünyasında yaşanan yoğun iş temposu insanları fiziksel ve psikolojik açıdan oldukça yıpratmıştır. Bu da insanlarda bir arayış içerisine girmesine neden olmuştur. Sosyalleşme açısından, mental açıdan ve fiziki açıdan kendilerini daha iyi hissedebilecekleri bir ortama yoğunlaşmaya kanalize etmektedir. Bu durumda spor işletmeleri ve fitnes merkezlerinin çoğalmasına ve aralarında bir rekabetin oluşmasına neden olmuştur. Hızlı bir gelişimde olan bu sektörde hizmet kalitesi ön plana çıkmış ve burada müşteri memnuniyetinin önemi net bir şekilde ortaya konulmuştur. Bu kapsamda bu tez çalışmasının amacı fitnes merkezlerinde sunulan hizmet kalitesinin müşteri memnuniyeti üzerinde rolünün bazı değişkenler açısından incelenmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma Bayburt ilinde faaliyet gösteren fitnes salonlarından hizmet almış gönüllü katılımcılar ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 166 erkek ve 138 kadın olmak üzere toplam 304 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu ve“Spor-Fitness Merkezleri Algılanan Hizmet Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Uçan (2007) tarafından geliştirilen ölçek 31 maddeden ve 6 alt ölçekten oluşmaktadır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve İstatistiksel analizler SPSS version 26 yazılımı kullanılarak yapıldı. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu basıklık ve çarpıklık değerleri kontrol edilerek incelendi. Tanımlayıcı analizler ortalama ve standart sapma kullanılarak verildi. Değişkenlerden normal dağılım sağlayan verilerin analizinde tek yönlü varyas analizi ANOVA kullanıldı, grublar arası oluşan farklılıkları tespit etmek amacıyla PostHoc testleri yapılmıştır. İstatistiksel olarak anlamlılık düzeyip
Özet (Çeviri)
In this research“The Analysis of the Role of Quality of services Offered at Fitness Centers on Customer Satisfaction in Terms of Some Variables”is discussed. The intense pace of work in today's world has greatly worn people out physically and psychologically. This has led people to search for an environment where they can feel better socially, mentally, and physically. As a result, there has been an increase in the number of sports businesses and fitness centers, leading to competition among them. In this rapidly developing sector, service quality has become prominent, and the importance of customer satisfaction has been clearly demonstrated. Within this scope, the purpose of this thesis is to examine the role of service quality offered in fitness centers on customer satisfaction in terms of some variables. This research was carried out with volunteer participants who received service from fitness centers operating in the province of Bayburt. The study group consisted of a total of 304 people, including 166 men and 138 women. A personal information form and the“Perceived Service Quality Scale for Sports-Fitness Centers,”developed by Uçan (2007), were used to collect the data. The scale consists of 31 items and 6 subscales. The obtained data and statistical analyzes were evaluated using SPSS version 26 software. The pertinence of the variables to the normal distribution was examined using visual (histogram and probability graphs) and analytical methods. Descriptive analyzes were submitted using the average and standard deviation. One-way analysis of variance(anova) test was used to compare the change in the process of time in the data with normal distribution from the variables.