Introduction, literature review, materials and methods, results, discussion, conclusions, references
Maviyemişin mikro çoğaltımı
  1. Tez No: 788859
  2. Yazar: KELVIN CHIDIEBERE ANUMUDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFTAL DUZYAMAN, PROF. DR. ALİCİA AYERDİ-GOTOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tohumluk Bilimi ve Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Maviyemiş (Vaccinium spp.) Kuzey Amerika'ya özgü küçük meyveli bir türdür. Bu tür, Avrupa'da ve özellikle de İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde sağlıklı ve kolay yenen bir atıştırmalık olarak popüler hale gelmiştir. Maviyemiş meyveleri son derece besleyicidir. Bu meyveler, vücut hücrelerine zarar verebilecek, yaşlanmayı hızlandıracak ve kanser gibi hastalıklara neden olabilecek serbest radikalleri nötralize eden antioksidan içerirler. Bu yüksek antioksidan içeriği nedeniyle beslenme ve ilaç endüstrisinde kullanımı oldukça yaygındır. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı'na (USDA) göre, 2010 ve 2019 yılları arasında küresel yaban mersini üretiminde, tüketici talebine bağlı olarak bir artış oldu. Ancak üretimdeki bu artışa rağmen yaban mersinine olan talep artmaya devam ediyor. Gerek tüketiciden ve gerekse ilaç endüstrisinden gelen ve sürekli artan talebi karşılamak için yaban mersini üretiminin daha da artırılmasına ihtiyaç vardır. Yüksek çalı formunda gelişim gösteren yaban mersini tipleri çoğunlukla ticari amaçla yetiştirilen yaban mersini türleridir. 'Bluecrop' ve 'Jubilee' gibi yüksek çalı formunda gelişme gösteren bazı yaban mersini çeşitlerinin büyük salkımlar oluşturduğu ve orta ila büyük meyveler ürettiği ve oldukça da lezzetli olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, 'Bluecrop' ve 'Jubilee' maviyemiş çeşitlerinden izole edilen koltuk tomurcuklarından doğrudan rejenerasyonun sağlanması, çoğaltılması ve köklendirilmesi ve mikro-çoğaltımı için uygun bir protokolün geliştirilmesi amaçlamıştır. Bu amaç için, bazal bir kültür ortamı olan WPM kullanılmıştır. Ortam sürgün gelişimi için farklı dozlarda zeatin (0, 1.0, 1.5, 2.0, 2.5 ve 3.0 mg/l1) ve kök gelişimi için de farklı dozlarda (0, 0.5, 1.0 ve 1.5 mg/l-1) IBA ile desteklenmiştir. 'Bluecrop' 1 mg/l-1 zeatin ile en yüksek sürgün uzunluğuna ulaşırken, 'Jubilee' en uzun sürgünleri 2.0 mg/l-1 zeatinde üretmiştir. Çalışmada ayrıca, 'Bluecrop' çeşidinin 1 mg/l-1 ile, 'Jubilee' çeşidinin ise 3 mg/l-1 ile daha fazla sürgün ürettiği sonucuna varılmıştır. 'Bluecrop' 1.5 mg/l-1 IBA'da, 'Jubilee' ise 1 mg/l-1 IBA'da daha fazla kök üretmiştir. Çalışmanın sonuçları, rejenerasyon potansiyelinin kültür çeşitlerine bağlı olarak değiştiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Vaccinium spp. also known as blueberry is a small fruit crop native to North America. This crop is becoming more popular as a healthy easy to eat snack in Europe especially in countries like United Kingdom and Germany. Blueberry fruits are highly nutritious. These fruits contain a high amount of antioxidants which neutralizes free radicals that can damage the body cells, accelerate aging, and result in diseases such as cancer. Because of this high antioxidant contents, it is highly demanded for used in the nutraceutical and pharmaceutical industry. According to the United States Department for Agriculture (USDA), there has been an increase in the global production and growth of blueberry between 2010 and 2019, which is because of the increase in consumer demand for blueberry. Yet, even with the increase in production, the demand for blueberry keeps increasing therefore there is a need to further enlarge the production of blueberry to meet up with the constant increase in demand from both consumers of blueberry and the pharmaceutical industries. The highbush blueberry is one of the different types of blueberries mainly cultivated for commercial purpose. Some of the cultivars of the highbush blueberry like 'Blue Crop' and 'Jubilee' are known to produce medium to large fruits in large clusters and are quite tasty. The aim of this work is to directly regenerate and propagate two high bush blueberry cultivars namely 'bluecrop' and 'jubilee' from auxiliary buds isolated from the above-mentioned cultivars. For this purpose, (WPM) was used as a culture medium and was supplemented with zeatin (0, 1.0, 1.5, 2.0, 2.5 or 3.0 mg/l-1) for shoot induction, and IBA (0, 0.5, 1.0 or 1.5 mg/l-1) this combination was used to test the rate of root proliferation. 'Bluecrop' produced the highest shoot length. When zeatin was used at 1 mg/l-1 the highest shoot length of 2.0 mg/l-1 was recorded. The experiment also showed that 'Bluecrop' produced more shoots with 1 mg/l-1 while 'Jubilee' produced more shoots with 3 mg/l-1. The number of roots produced was better in 'Bluecrop' at 1.5 mg/l-1 IBA while 'Jubilee' produced more roots when IBA 1 mg/l-1 was used. The results of our experiment demonstrated that the capacity for regeneration is dependent on the cultivar.