Mobil telefonların dönüşümünün toplumdaki rolü
The role of the mobile phone transformations in society
- Tez No: 788872
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ESRA ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada mobil telefonların dönüşümünün toplumdaki yansımalarının nasıl olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede mobil telefon kullanıcıları üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde mobil telefonların ilk ortaya çıkışı ve gelişim süreci açıklanmıştır. İkinci bölümde özellikle internet kullanımıyla başka bir boyuta dönüşen ve“akıllı telefon”olarak adlandırılan mobil telefonların çok geniş bir alana yayılan kullanımları incelenmiştir. Üçüncü bölümde mobil telefon kullanımının olumlu ve olumsuz yönleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde mobil telefonların kullanımıyla ilgili bir saha çalışmasının bulgularına yer verilmiştir. Araştırma İstanbul ilinde ikamet eden bireyler ile sınırlandırılmıştır. Araştırma sonucuna göre mobil telefonlarda internet kullanımının %99,5 olduğu, sosyal medya kullanımının çok yaygın olduğu, üç adet sosyal medya uygulamasını kullananların oranının %90 üzerinde olduğu, günlük telefon kullanımının 7 saatten fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the reflections of the mobile phone transformation in society. Accordingly, here a research was conducted on mobile phone users. In the first part of the study, the introducing of the mobile phones and their historical development was presented. Secondly the worldwide applications of smartphones were discussed in more detail, which is resulted mainly from their instant internet access. In the third section, the positive and negative aspects of these smartphones were emphasized. Finally, the results from the applied field study related to the usage of the smartphones were represented. The participants of the research are consisted of the users from Istanbul province. According to the results of the research, it was implied that the internet users of smartphones are 99.5% and mostly social media is preferred in this context. As well, the most commonly used three social media applications have over 90% participants and daily usage of these smartphone is more than 7 hours.