Sosyal medyada imaj yönetimine dair nitel bir araştırma
A qualitative study on image management on social media
- Tez No: 788873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ESRA ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünyada kitle iletişim alanındaki teknoloji hızla gelişmektedir. Bu gelişmeler kitle iletişim araçları ve popüler kültürle beraber inşa edilen bir imaj kavramını beraberinde getirmiştir. Gündelik yaşamda artık sıklıkla duyulan imaj kavramı sosyal medyanın da kullanım amacının temelini oluşturmaktadır. Globalleşen dünyada popüler kültür, internet sayesinde çok hızlı bir şekilde toplumlara ulaşarak mesafe algısını yok etmiştir. İnternet sayesinde sosyal medya çağının zirvesi yaşanmakta ve insanların günlük hayatının neredeyse tamamı da sosyal medyada göz önündedir. Mahremiyet kavramının yıkıldığı günümüz dünyasında kişiler en iyi şekilde benlik sunumunu yapabilmek amacıyla imaj oluşturma çabası içerisindedirler. Bu yüksek lisans tezinde sosyal medyadaki imaj yönetimi, Türkiye'de önde gelen ajanslar ve kişiler ile yapılandırılmış sorular vasıtasıyla iletişime geçilerek incelenmiştir. Bu firmaların ve kişilerin deneyim ve gözlemlerine dayanan aktarımlarla sosyal medyada imaj yönetiminin nasıl yapıldığı ve nasıl yapılması gerektiği hakkındaki çözümleri ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mass media technologies have been developing on a pace. This development bring together a concept of“image”which is constructed within mass media and popular culture. The concept of image, which became very popular, is the base of using social media as well. Popular culture is reaching the societies very fast using internet on a global world. Social media is very popular and people's daily lives are entirely on social media, open to the regards. In a world where the concept of intimacy is collapsed, people are paying efforts to create an image to maket he best representation of their selves. In this Master's Thesis, image management on social media has been studied by in depth interviews with leading PR Agencies of Turkey. Depending on the experiences and observations of these people, this thesis aims to show the process of professional image management on social media.