Türk dizileri azerbaycan halkı üzerinde etkileri
Turkish TV series effects on Azerbaijani people
- Tez No: 788874
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, Türk dizilerinin Azerbaycan'daki etkisinin; izlenme durumu, aile yapısı, karakter analizleri, kültürel yapı ve Azerbaycan'ın Türk dizilerine yaklaşımı çerçevesinde analiz edilerek etki değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan çalışmada Türk dizileri özelinde popüler kültür yaklaşımı incelenerek, Türk dizilerinin tarihsel gelişimi ile birlikte uluslararası alanda elde ettiği ekonomik, sosyal ve kültürel başarılar incelenmiştir. Kültür endüstrisinin bir ürünü olarak ele alnın dizilerin, Türkiye'de üretilen yapımlarla global etkisinin farklı coğrafyalardaki yansıması Türkiye markası üzerinden ele alınmıştır. Çalışma kapsamında karma bir araştırma yöntemi kullanılmış ve nicel boyutta anket kullanılırken, nitel boyutta derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmıştır. Örneklem grubu olarak seçilen 50 katılımcı ile yapılan çalışmadan elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Nitel kısımda elde edilen veriler araştırmacı tarafından irdelenerek yorumlanmıştır. Çalışmanın sonucunda, çalışmaya katılanların genellikle orta yaş grubunda olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, Türk dizilerinin Azerbaycan'da ilgi gördüğü izlenme oranlarında görülmüştür. Bununla birlikte farklı Türk dizileri izlense de aile kavramının işlenmesinin Azerbaycan'daki aile yapısına benzemesi nedeniyle yakın görülmüştür. Bununla birlikte inanç ve ahlak kültürü ile mutfak, sanat, moda gibi kültürel unsurlarında Azerbaycanlılar tarafından Türk dizilerinde yakın bulunduğu ve Türk dizilerinin izlenmesinde etkili olduğu belirtilmiştir. Ayrıca Azerbaycan'da 2012 yılında alınan yasaklama kararının da son dönemlerde olmadığı katılımcılar tarafından dikkat çekilen bir sonuç olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of Turkish series on Azerbaijan; Impact assessment was made by analyzing the context of the audience, family structure, character analysis, cultural structure and the approach of Azerbaijan to Turkish TV series. In this study, the popular cultural approach in Turkish TV series has been examined and the economic, social and cultural achievements in the international arena have been examined along with the historical development of Turkish TV series. The sequences of the forehead considered as a product of the culture industry, reflected in different geographies of the global effects of the construction produced in Turkey Turkey is handled via the brand. Within the scope of the study, a mixed research method was used and while a quantitative survey was used, a qualitative in-depth interview method was used. The data obtained from the study with 50 participants selected as the sample group were analyzed with the SPSS package program. The data obtained in the qualitative part was examined by the researcher and interpreted. As a result of the study, it was determined that the participants in the study were generally in the middle age group. Nevertheless, it has been seen at the watching rates that Turkish TV series are interested in Azerbaijan. However, although different Turkish series are watched, it was seen close because the processing of the concept of family resembles the family structure in Azerbaijan. In addition, it has been stated that it is close to Turkish TV series by Azerbaijanis in belief and moral culture and cultural elements such as kitchen, art and fashion and it is effective in watching Turkish TV series. In addition, it was stated by the participants that the banning decision taken in Azerbaijan in 2012 was not recently..