Budağan dağı (Emet/Kütahya) çevresindeki metamorfik kayaçların yapısal özellikleri
Structural features of metamorphic rocks around Budağan mountain (Emet/Kütahya)
  1. Tez No: 788875
  2. Yazar: FURKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KAMİL YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında Budağan Dağı çevresindeki metamorfik kayaçların yapısal elemanları, jeolojik konumu ve metamorfizması incelenmiştir. İnceleme alanının stratigrafik olarak temelinde klorit, serizit–kuvars ve kloritoyid şistlerden oluşan ve Orta-Üst Triyas'da çökelmiş İkibaşlı Formasyonu bulunmaktadır. Formasyonun taban seviyelerinde Mesozoyik öncesi döneme ait mermer, kuvars ve şist parçalarından oluşan bir konglomeratik seviye gözlenmektedir. Birime ait kayaçlar uyumlu olarak Budağan Kireçtaşı (Jura) birimine geçiş yapmaktadır. Bu iki formasyon tektonik olarak Dağardı Melanjı (Üst Kretase) tarafından üzerlenmektedir. Melanja ait napların tektonik olarak çalışma sahasına yerleşmesi, İkibaşlı Formasyonu'na ait metakırıntılılarda lineasyon, foliasyon ve kıvrımlanma gibi deformasyon yapılarının gelişmesine yol açmış ve ilişkili bu deformasyon fazı D1 olarak tanımlanmıştır. D1 fazı ile ilişkili kinematik belirteçler, arazi çalışmalarındaki çizgisel fabrikler, foliasyon içi kıvrımlar, asimetrik deforme çakıllar ve yönlü ince kesitlerde tayin edilen δ tip porfiroklastlardır. Elde edilen bütün kinematik belirteçlerin incelenmesi sonucunda Dağardı Melanjı'na ait napların, İkibaşlı Formasyonu üzerinden kuzeybatıya doğru taşındığı belirlenmiştir. D1 deformasyon fazından sonra bölgede Neotektonik dönemde D2 deformasyon fazı etkin olmuş ve D1 fazına ait yapıları kesmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis study, structural elements, geological setting and metamorphism of the metamorphic rocks located around Budağan Mount, were investigated. İkibaşlı Formation, which is composed of chlorite, sericite-quartz and chloritoid schists and deposited during the Middle-Upper Triassic period, lies at the stratigraphical basis of the study area. A conglomerate level consisting of marble, quartz and schist pebbles belonging to the pre-Mesozoic period is observed at the base levels of the formation. The rocks of the unit conformably pass to the Budagan Limestone (Jurassic) unit. These two formations are tectonically overlain by Dağardı Melange (Upper Cretaceous). The tectonic emplacement of the nappes of the melange in the study area led to the development of secondary deformation structures such as lineation, foliation and folding in the metaclastics of the İkibaşlı Formation, and this associated deformation phase was defined as D1. The kinematic markers associated with the D1 phase are linear fabrics, intra-folial folds, asymmetrically deformed pebbles and δ-type prophyroclasts in the oriented thin sections. As a result of the examination of all the kinematic indicators obtained, it was determined that the nappes belonging to the Dağardı Melange were transported towards the northwest over the İkibaşlı Formation. After the D1 deformation phase, the D2 deformation phase became active in the Neotectonic period in the region and cut the structures belonging to the D1 phase.