Üzüm posasından elde edilen selüloz nanokristallerden fonksiyonelleştirilmiş yara örtüsü üretimi
Functional wound cover production from cellulose nanocrystals derived from grape pulp
  1. Tez No: 788882
  2. Yazar: EZGİ ROJDA TAYMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yaklaşık 70 yıl boyunca polimerlerden üretilen biyouyumlu malzemeler devrim yarattı. Yeni uygulamaların fonksiyonel performans taleplerini karşılamak için fosil bazlı kaynaklardan elde dilen biyouyumlu ve biyobozunur yeni yüksek performanslı polimerler üretilmektedir. Bu projede amaç geri dönüşüm enerjisini kullanarak yüksek performanslı polimer üretmektir. Ürettiğimiz yüksek performanslı polimerimizi nanokristal forma döndürmek için bir dizi işlemden geçirmemiz gerekiyor. Bunun amacı esas malzememiz olan selülozu, istenmeyen yan ürünlerinden ayırmak ve daha saf elde etmektir. Selüloz, yüksek derecede reaktif yüzey fonksiyonel gruplarının yanı sıra biyolojik olarak bozunabilirlik, kimyasal direnç ve termal kararlılık gibi çekici özelliklere sahip dünyada en bol bulunan organik polimerlerden biridir. Bu acıdan biyomühendislik çalışmaları için istenen özelliklere sahip bir doğal polimerdir. Literatürde farklı bitkisel kaynaklardan selüloz ve selüloz nanokristaller elde edilmiştir. Burada ki amacımız dünya genelinde potansiyeli yüksek olan üzüm atığının kullanılması ve izolasyon işlemlerinde farklı konsatrasyon kullanılarak elde edilen ürünler arasında karşılaştırma yapılmasıdır. Bu proje ile üzüm posalarından geri dönüşüm ile doğal polimer olan selülozun nanokristal formunun elde edilmesi ve bu üreteceğimiz yüksek performanslı polimerimiz ileride üretilecek yeni projeler için ön bir çalışmayı amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
For about 70 years, biocompatible materials made of polymers have revolutionized. In order to provide the functional performance demands of new applications, biocompatible and biodegradable new high-performance polymers obtained from fossil-based sources are produced. The aim of this project is to produce high-performance polymers using recycling energy. In order to convert the produced high-performance polymer into a nano-crystalline form, we need to go through a series of processes. The purpose of this is to separate the cellulose, which is our main material, from its unwanted by-products and to get it purer. Cellulose is one of the most abundant organic polymers with a high degree of reactive surface functional groups, as well as attractive properties such as biodegradability, chemical resistance and thermal stability. From this point of view, it is a natural polymer with the desired properties for bioengineering studies. Cellulose and cellulosnanocrystals have been obtained from different plant sources in the literature. Our goal here is to use grape waste, which is overproduced worldwide, and compare the products obtained using different concentrations in isolation processes. With this project, it is aimed to obtain the nanocrystalline form of cellulose by recycling from grape pomace and to conduct a preliminary study for the new projects that will be produced in the future with our high-performance polymer that we will produce.