Utilization of wine waste for fermentative processes
Şarap atıklarının fermantasyon süreçlerinde değerlendirilmesi
- Tez No: 342956
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ OĞUZ BÜYÜKKİLECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Üzüm posası şarap atıklarının en değerlisi olarak kabul edilir. iki farklı çeşit olan Syrah (kırmızı) ve Muscat (beyaz) üzümleri kırmızı ve beyaz şarap yapım işlemlerinin pres aşamasından sonra toplanmıştır. Üzüm posasının karbonhidrat içeriği enzimatik ve asidik hidrolizlerle incelenmiştir. Fermantasyon sırasında kullanılabilecek şeker içeriğinin belirlenmesi sonrasında, üzüm posasından laktik asit üretimi araştırıldı. Kurutulmuş ve öğütülmüş üzüm posasının ekstraksiyonu sonucunda elde edilen sıvı kısım da mikroorganizma için besin maddesi olarak kullanıldı. Enzimatik hidroliz işlemi üzüm posasının pektin, selüloz ve hemiselüloz kısımlarını parçalamak amacıyla ticari enzimlerle incelendi. Pektinaz, selüllaz ve ß-glikozidaz enzimleri değişik hacimlerde üzüm posası süspansiyonuna eklenmiştir. 500 µl pektinaz, 500 µl selülaz ve 50 µl ß-glikozidaz ile yapılan hidroliz sonrasında yapılan analizlerde sıvıya geçen glikoz ve ksiloz yüzdesinin toplam katının en çok % 8.93 ± 0.21 ve 4.52 ± 0.11 ini oluşturduğu ölçülmüştür. Ayrıca asit hidrolizi sonuçlarına gore 2 aşamalı asit hidrolizinin ekstrakte edilmiş katı kısımdan glikoz ayrıştırmada seyreltik asit hidrolizine göre daha verimli olduğunu göstermiştir. Ancak seyreltik asit hidrolizi de 2 aşamalı asit hidrolizine göre ksiloz ve arabinozu daha verimli ayrıştırabildiği görülmüştür. Aspergillus sojae mutant and Aspergillus sojae WT, Rhizopus oryzae, Aspergillus niger gibi birçok mikroorganizma ile üzüm posasından exo-polygalacturonase üretimi çalışılmıştır. Ancak yapılan analiz sonuçlarına göre dikkat çekici bir aktivite görülememiştir. En dikkat çekici sonuçlar laktik asit üretiminden elde edildi. Üzüm posasındaki basit şeker formlarının % 84 ünün Lactobacillus casei tarafından laktik aside dönüştürülebildiği görülmüştür. Maya özütü ve ticari pasta mayalarının üzüm posasından laktik asit üretimine etkisi incelendi ve 10 g/l değerinin en uygun maya özütü değeri olduğu, ayrıca ticari pasta mayalarının da maya özütü yerine kullanılabileceği sonucuna varılabilmektedir. Bu çalışma potansiyel olarak üzüm posasının fermantasyon işlemlerinde değerlendirilebileceğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Grape pomace is generally considered as most valuable waste of winemaking process. Two different grape types of Syrah (red) and Muscat (white) were collected in the middle of the harvest season after pressing steps of both red and white wine making process Carbohydrate content of grape pomace was hydrolysed by enzymatic and acid hydrolysis. After screening possible fermentable sugars of grape pomace lactic acid fermentation were performed from grape pomace suspension and liquid extract phase. Lactic acid fermentation by Lactobacillus casei showed that grape pomace can be used as a substrate for lactic acid production. Different solid loadings and yeast extract concentrations effect the lactic acid production yield from grape pomace. Enzymatic hydrolysis was performed to hydrolyse pectin, cellulose and hemicellulose of grape pomace. Commercial pectinase, cellulase and ß-glucosidase were supplemented into grape pomace suspensions at different concentrations. Maximum hydrolysed glucose and xylose from extracted solid phase of grape pomace were calculated as 8.93 ± 0.21 and 4.52 ± 0.11 % of total solid. Furthermore, acid hydrolysis showed that two stages acid hydrolysis is more efficient in releasing glucose from extracted solid phase of grape pomace but dilute acid hydrolysis is also more efficiency on hydrolysis of xylose and arabinose. Exo-polygalacturonase production from grape pomace was conducted using different filamentus fungi, namely Aspergillus sojae, Rhizopus oryzae and Aspergillus niger but no significant enzyme activity was obtained. Maximum 84 % of fermentable sugar in dry grape pomace was converted to lactic acid by L. casei. Effect of yeast extract researches designated that commercial yeast (bakers? yeast) can be used as nitrogen source instead of yeast extract and 10 g/l of yeast extract was the most suitable concentration for lactic acid production from grape pomace by L.casei. This study showed the potential of the grape pomace for fermentative processes.