Türkiye genelinde yayılış gösteren Cuscuta L. cinsine ait bazı taksonların tohum morfolojisi
Seed morphology of some taxa of Cuscuta L. genus distributing all over Turkey
  1. Tez No: 788892
  2. Yazar: FIRAT ANGİŞHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'de yayılış gösteren Cuscuta L. cinsine ait 13 türün tohum morfolojisi incelenmiştir. Tohum örneklerinin en/boy ölçümleri, renk gözlemleri stereo mikroskopta incelenerek, minimum, ortalama ve maksimum değerleri hesaplanmıştır. Bu amaçla her bir takson için 5-10 adet olgun tohum kullanılmıştır. Ayrıca taramalı elektron mikroskobunda (SEM) elde edilen görüntülerle tohumların şekli ve ornamentasyonu belirlenmiştir. Tohum şekilleri genel olarak; oblong, ellipsoid, ovoid, discoid, obovate, ovate, pyriform şeklinde ve tohum ornamentasyonu; reticulate-foveate, reticulate-ruminate, colliculate, areolate-granulate, rugose, reticulate-foveolate, ruminate foveate, glebulate ve rediculate şeklindedir. Elde edilen sonuçlara göre, tür içi önemli farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda türler arası morfolojik farklılıklar, birbirine yakın olan türlerin ayırımında taksonomik açıdan değerlendirilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study; Seed morphology of 13 species of the genus Cuscuta L. distributed in Turkey was investigated. The width/length measurements and color observations of the seed samples were examined under a stereo microscope, and the minimum, average and maximum values were calculated. For this purpose, 5-10 mature seeds were used for each taxon. In addition, the shape and ornamentation of the seeds were determined by the images obtained by scanning electron microscope (SEM). Seed shapes are generally oblong, ellipsoid, ovoid, discoid, obovate, ovate, pyriform and seed ornamentation; reticulate-foveate, reticulate-ruminate, colliculate, areolate-granulate, rugose, reticulate-foveolate, ruminate foveate, glebulate and rediculate. According to the results obtained, it was determined that there were significant differences within the species. At the same time, morphological differences between species will help in the taxonomic evaluation of species that are close to each other.