Göğüs kanseri ve hiperlipidemili kadınlarda P53 gen polimorfizminin moleküler ve biyokimyasal çalışması
Molecular and biochemical study of P53 gene polymorphism i̇n women with breast cancer and hyperlipidemia
- Tez No: 788893
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Göğüs kanseri, kalıtımsal, biyokimyasal değişiklikler ve fizyolojik bozuklukların yanı sıra çevresel ve yeme alışkanlıklarının etkileri gibi çeşitli nedenlere bağlı olduğu için Asyalı kadınlar, özellikle Iraklı kadınlar arasında yaygın bir hastalıktır. Bu çalışmanın odağı, en önemlileri tiroit bozuklukları ve kan plazmasındaki lipit seviyeleri olan bu değişikliklerden bazılarının araştırılmasına ve ayrıca p53 geninin polimorfizmi başta olmak üzere moleküler düzeydeki değişikliklerin incelenmesi üzerinedir. 100 kişiden oluşan örneklem için göğüs kanseri olan kadınlar içinden 50 örnek ve kontrol grubu olarak sağlıklı kadınlar içinden 50 örnek alınmıştır. Toplam Kolesterol, Trigliseritler ve lipoproteinlerin konsantrasyonunu ölçmek amacıyla biyokimyasal yöntemler benimsenmiş ve tiroit hormonlarının (T3, T4, ve TSH) konsantrasyonunun ölçülmesi amacıyla ELISA tekniği benimsenmiştir. Etkilenen kadınlarda hem bazı önemli biyokimyasal değişiklikler hem de moleküler düzeyde değişiklikler olmuştur. 2021, 73 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Göğüs Kanseri, Lipidler, Tiroid bozuklukları, p53 geni
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a common disease among Asian women, especially Iraqi women, as it is due to a variety of causes, including heredity, biochemical changes, and physiological disturbances, as well as the effects of environmental and eating habits. The focus of this study is on investigating some of these changes, the most important of which are thyroid disorders and lipid levels in blood plasma, as well as examining changes at the molecular level, particularly the polymorphism of the p53 gene. For the sample consisting of 100 people, 50 samples were taken from women with breast cancer and 50 samples from healthy women as the control group. Biochemical methods were adopted to measure the concentration of Total Cholesterol, Triglycerides, and lipoproteins, and ELISA technique was adopted to measure the concentration of thyroid hormones (T3, T4, and TSH). Affected women had some significant biochemical changes as well as changes at the molecular level. 2021, 73 page KEY WORDS: Breast Cancer, Lipids, Thyroid disorders, p53 gene