Sufi meditasyonunun psikolojik iyi oluş ve yaşam doyumuna etkisi
The effect of sufi meditation on psychological wellness and life satisfaction
  1. Tez No: 788891
  2. Yazar: HÜSEYİN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAŞİF NEVZAT TARHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı sufi meditasyonunun psikolojik iyi oluş ve yaşam doyumuna etkisinin incelenmesidir. Bu araştırma da ön test–son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Bu desen doğrultusunda bir deney, bir kontrol ve bir uyaransız nötr grubu oluşturulmuştur. Araştırmamızın çalışma evrenini Deliler ve Veliler derneğine üye yaklaşık 10.000 gönüllü arasından Sosyal Medya aracılığıyla duyurusu yapılarak, başvuran gönüllüler arasından Sufi meditasyon ve Türk Tasavvuf Müziği korosu grupları oluşturulmuştur. Dahil etme ve dışlama kriterleri belirtilmiştir. Yapmış olduğumuz çalışmada da literatür ile paralellik arz edecek şekilde sufi matidasyonun psikolojik iyi oluş üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu, yaşam doyumunda artış sağladığı görülmüştür. Yine yapılan çalışma sonucunda tasavvuf müziğinin de psikolojik iyi oluş üzerinde anlamlı etkilerinin olduğu, yaşam doyumunu artırdığı tespit edilmiştir. Çalışmamızda aynı zamanda sufi meditasyonunun psikolojik belirtilerin düzeyini azaltmada anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Yine yapılan çalışma sonucunda sufi meditasyonunun duygusal zekayı anlamlı şekilde artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of sufi meditation on psychological well-being and life satisfaction. Experimental design with pretest-posttest control group was used in this study. In line with this design, an experiment, a control, and a no-stimulus neutral group were formed. The study universe of our research was announced through Social Media among about 10,000 volunteers who are members of the Association of Deliler and Veliler, and Sufi meditation and Turkish Sufi Music choir groups were formed among the applicants. Inclusion and exclusion criteria are specified. In our study, in parallel with the literature, it was seen that Sufi matidation had a positive effect on psychological well-being and increased life satisfaction. As a result of the study, it was determined that Sufi music also had significant effects on psychological well-being and increased life satisfaction. In our study, it was also found that Sufi meditation had a significant effect on reducing the level of psychological symptoms. As a result of the study, it was seen that sufi meditation significantly increased emotional intelligence.