Türk ve fin popülasyonlarında farklı diş yaşı tahmini yöntemlerinin doğruluğunun karşılaştırılması
Comparison of accuracy of different dental age estimation methods in finn and turkish populations
  1. Tez No: 788914
  2. Yazar: AYSİMA DARICI
  3. Danışmanlar: PROF. MERİH SEVAL ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çocuklarda yaş tayini çocuk diş hekimliği, ortodonti, endokrinoloji gibi alanlarda çok sık kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı Demirjian ve Cameriere yöntemlerinin Türk ve Fin çocuklarda doruluğunu karşılaştırmaktır. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Pedodonti Anabilim Dalı'na ve Oulu Üniversitesi Endodonti, Karyoloji ve Pedodonti bölümüne tedavi amacıyla başvurmuş olan, 1 Haziran 2019 ve 31 Aralık 2019 Tarihleri arasında teşhis ve tedavi amacıyla panoramik grafisi alınmış 6-15 yaş aralığındaki çocuklar dahil edilmiştir. İki popülasyon için Demirjian ve Cameriere yöntemleriyle ölçümler yapılmıştır. Tahmini yaş ile kronolojik yaş arasındaki ortalama farkın karşılaştırılması için bağımlı örneklem t testi kullanılmıştır ve iki ortalama arasındaki fark %95 güven aralığı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Age determination in children is frequently used in fields such as pediatric dentistry, orthodontics and pediatric endocrinology. The aim of this study was to compare the accuracy of Demirjian's and Cameriere's method for Finn and Turkish children. Children aged 6-15 years, who applied to Hacettepe University Pediatric Dentistry Department and Oulu University Endodontics, Cariology and Pedodontics Department for treatment purposes, whose X-rays were taken between 1 June 2019 and 31 December 2019 for diagnosis and treatment were included in the study. Left mandibular teeth (except third molars) were examined using methods defined by Cameriere and Demirjian. Age was determined for two populations using Cameriere's European Formula and Demirjian's method. The comparison of the mean difference between estimated age and the chronological age was evaluated and the difference between them was analyzed using 95% confidence interval.