Türk toplumunda distal femur ve proksimal tibianın rotasyonel ve morfometrik özelliklerinin total diz protezi uygulaması ışığında değerlendirilmesi
Evaluation of rotational and morphometric features of distal femur and proximal tibia in the light of total knee prosthesis in Turkish population
  1. Tez No: 533660
  2. Yazar: GÖKHAN DOĞANCI
  3. Danışmanlar: UZMAN ADİL TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada Türk toplumunda distal femur ve proksimal tibia'nın rotasyonel ve morfometrik ölçümlerini gerçekleştirerek, yaş ve cinsiyetle olan ilişkilerini, kullanılan diz protezleri ile uyumunu ve ölçümlerde tespit edilen varyasyonları total diz protezi ışığında değerlendirmek amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Bu çalışmaya 2014-2018 yılları arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde acil servis veya ortopedi polikliniğine başvuran ve herhangi bir sebeple diz bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülemesi yapılan; iskelet gelişimini tamamlamış 20-40 yaş arasında ve 60 yaş üzeri erkek ve kadın toplam 200 hasta dahil edildi.Tüm hastalar rastgele olarak belirlendi. Hastaların demografik verileri hastane kayıtlarından tespit edilerek homojen dağılım gösterip göstermediği değerlendirildi. Herhangi bir sebeple travma geçirmiş ve dizde ölçümü etkileyecek patolojiye sebep vermiş kırıklar, kırığa sekonder veya doğumsal deformitesi olan hastalar, dizde ölçüm sahasında selim veya habis görünümlü kitleler, ölçümün sağlıklı yapılamadığı BT kesitleri, daha önce opere edilerek ölçüm sahasına implant yerleştirilmiş veya dizde protez uygulanması sonrası BT çekilmiş hastalar çalışmadan çıkarıldı. Ölçümleri etkilemediği için opere olan veya olmayan patella kırıklı hastalar çalışmaya dahil edildi. Femur morfometrik ölçümleri için yedi parametre, Femur rotasyonel ölçümleri için sekiz parametre, tibia morfometrik ölçümleri için beş parametre, tibia rotasyonel ölçüm için tek parametre olmak üzere toplam 21 parametre ölçüldü. Bu parametreler sırasıyla; femur'un rotasyonel ölçümleri için; Whiteside's line (WL) ile trans epikondiler aks (TEA) arası, Whiteside's line (WL) ile surgical trans epikondiler aks (S-TEA) arası, trans epikondiler aks (TEA) ile posterior kondiler line (PCL) arası, surgical trans epikondiler aks (S-TEA) ile posterior kondiler line (PCL) arası, Whiteside line'a dik aks (WL ⊥) ile posterior kondiler line (PCL) arası, femur trans epikondiler aks (F TEA) ile femur surgical trans epikondiler aks (F S-TEA) arası, femur sulcus açısı, femur anterior patellar line (F APL) ile posterior kondiler line (PCL) arasındaki açılar ölçüldü. Femur'un morfometrik ölçümleri için femur anteroposterior (F AP), femur mediolateral (F ML), femur anterior mediolateral (F AML), femur posterior mediolateral (F PML), femur lateral anteroposterior (F LAP), femur medial anteroposterior (F MAP), uzunlukları ölçüldü. Tibia'nın Rotasyonel ölçümleri için; Akagie's line rotasyon açısı, tibia'nın morfometrik ölçümleri için; tibia anteroposterior (T AP), tibia mediolateral (T ML), tibia lateral anteroposterior (T LAP), tibia medial anteroposterior (T MAP) uzunlukları ölçüldü ve kaydedildi. Bu verilerin incelemeleri Picture Archiving and Communication System (PACS) yazılım sistemi kullanılarak yapıldı. Çalışmadaki ölçümler farklı zaman dilimlerinde olmak üzere 2 kez ölçüldü. Türk toplumundaki erkek ve kadın, genç ve yaşlı popülasyondaki ölçülen tüm parametreler karşılaştırıldı. Bunun için normal dağılım testleri uygulandı. Normal dağılıma uyan parametreler student-t testi kullanılarak, uymayan parametreler ise Mann-Whitney-U testi kullanılarak analiz edildi. Diğer veriler ortalama, yüzde, dağılım ve standart sapma, maksimum, minimum aralık, ortalama gibi istatistik raporları kullanılarak sunuldu. Sonuçlar ve çıkarımlar: Çalışmamızda elde ettiğimiz istatistik verilerini değerlendirdiğimizde; Türk toplumunda cinsiyet ve yaşla ilişkili olarak istatistiksel anlamlı olabilecek farklılıklar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective : The purpose of this study was to evaluate the distal femoral and proximal tibial rotational and morphometric anatomy of the Turkish population, and its variations according to age and gender, in relation with the total knee arthroplasty pratice. Patients and Methods: This is a retrospective observational study. 200 patients in this study, the patients who were admitted to Antalya Training and Research Hospital between 2014-2018, who were admitted to the emergency service or orthopedics outpatient clinic and who underwent CT imaging (CT) for any reason; development of skeleton have completed, 20-40 years and over 60 years of age A total of 200 patients were included in the study. All patients were randomly assigned. In addition, demographic data of the patients were determined from hospital records and evaluated whether they showed homogeneous distribution. Patients in the study; For any reason, traumatic and knee fractures caused by pathology that affect the measurement, secondary or congenital deformity patients, knees in the field measurement area benign or malingn-looking masses, the measurement can not be done in the CT sections, implanted previously in the operating area or after the application of prosthesis CT were determined as exclusion criteria.Patients with secondary patellar fractures or operated patellar fractures were included in the study. . seven parameters for femur morphometric measurements, eight parameters for femur rotational measurements, five parameters for Tibia morphometric measurements, and only one parameter for Tibial rotational measurement, totally 21 parameters were measured. These parameters are respectively; rotational measurements of the femur: Between Whiteside's line (WL) and trans epicondylar aks (TEA), Whiteside's line (WL) and surgical trans epicondylar aks (S-TEA), trans epicondylar (TEA) and posterior kondiler line (PCL), surgical trans epicondylar (S-TEA) and posterior condylar line (PCL), Whiteside line vertical aks (WL ⊥) and posterior condylar line (PCL) arası, femur trans epicondylar aks (F TEA) and femur surgical trans epikondiler aks (F S-TEA), femur sulcus angle, femur anterior patellar line (F APL) ile posterior condylar line (PCL) were measured. Morphometric measurements of the femur: Femur anteroposterior (F AP), femur mediolateral (F ML), femur anteromedial (F AML), femur posterior mediolateral (F PML), femur lateral anteroposterior (F LAP), femur medial anteroposterior (F MAP) lengths were measured. Rotational measurements of the tibia: Tibia Akagie's line rotation angle, morphometric measurements of the tibia; tibia anteroposterior (T AP), tibia mediolateral (T ML), tibia lateral anteroposterior (T LAP), tibia medial anteroposterior (T MAP) lennghts were measured and noted. These data were analyzed using PACS (Picture Archiving and Communication System) software system. The measurements in the study were measured 2 times in different time periods. All parameters measured in male and female, young and elderly population in Turkish population were compared. Normal distrubition tests were performed. The parameters that fit the normal distrubition were analyzed using the student-t test ans non-matching parameters were analyzed using the Mann-Whitney-U test. Other data were presented using statistical reports such as mean, percentage, distrubition and standard deviation, maximum, minimum interval, average. Results: When we evaluated the statistical data obtained in our study; We found statistically significant differences in terms of gender and age.