Eğitim araştırma hastanesi dahiliye polikliniğe başvuran 65 yaş üzeri hastaların sarkopeni riskinin belirlenmesi, beslenme durumlarının tarama testleri ile karşılaştırılması
Determination of the risk of sarcopenia of patients over 65 years old, applying to the internal medicine clinic of the training research hospital, comparison of the nutritional status with the screening tools
- Tez No: 792132
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma 65 yaş ve üzeri dahiliye polikliniklerine başvuran bireylerde EWGSOP 2 önerilerine göre muhtemel sarkopeni riskinin belirlenmesi, beslenme durumlarının tarama testleri ile karşılaştırılması ve bu yöntemlerin sarkopeniyi öngörmedeki etkinliklerini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Araştırma 104 (77 kadın, 27 erkek) gönüllü birey ile yürütülmüştür. Bireylerin SARC-F sarkopeni riski tarama ölçeği ile sarkopeni riski belirlenip, EWGSOP 2 (muhtemel sarkopeni2) ve Bahat ve arkadaşlarının Türk toplumu için önerdiği (muhtemel sarkopeni1) el kavrama gücü eşik değerlerine göre muhtemel sarkopeni durumları belirlenmiştir. Bireylerin beslenme durumlarının değerlendirilmesinde MNA, SNAQ 65+ ve 24 saatlik besin tüketim kaydı verileri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the possible risk of sarcopenia according to EWGSOP 2 recommendations, to compare nutritional status with screening tests, and to evaluate the effectiveness of these methods in predicting sarcopenia in individuals aged 65 and over who applied to internal medicine outpatient clinics. The research was carried out with 104 (77 women, 27 men) participants. The sarcopenia risk of individuals was determined with the SARC-F sarcopenia risk screening scale, and possible sarcopenia status was determined according to the hand grip strength cutt-of values recommended by EWGSOP 2 (probable sarcopenia2) and Bahat et al. for the Turkish population (probable sarcopenia1). MNA, SNAQ 65+ and 24-hours dietary recall method data were used to evaluate the nutritional status of individuals.