316 L paslanmaz çelik yüzeyine uygulanan mikro-deformasyonun karakterizasyonu ve antibiyofilm özelliklerine etkilerinin ön incelemesi
Preliminary examination and characterization of the application of surface micro-deformation on the antibiofilm properties of 316 L stainless steel
- Tez No: 788936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SIDIKA MİNE TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Biyogüvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ortopedik uygulamalarda yaygın olarak tercih edilen bir biyomedikal alaşım olan 316L paslanmaz çeliğine uygulanan yüzey işlemlerin bu malzemenin antibiyofilm özelliklerine olan etkisinin bu çalışmada incelenmesi amaçlanmıştır. 316L paslanmaz çelik örneklerin yüzeyinde mikro-sertlik ölçüm cihazıyla çeşitli miktar ve tekrar eden düzenlerde kontrollü mikro-deformasyon alanları oluşturulacak olup. uygulanan işlemlerin, alaşımın yüzey özellikleri üzerindeki etkisi çeşitli yöntemler ile karakterize edildikten sonra her bir yüzeyde biyofilm oluşum davranışları detaylı olarak incelenecektir. Elde edilen bulgularla ortopedik uygulamalarda kullanılan metalik biyomalzemelerin antibiyofilm özelliğinin iyileştirmesini sağlayacak yüzey özellikleri hakkında bilgi edinilmesi ve edinilen bilgilerin yeni biyomedikal alaşım tasarımlarında kullanılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this current study it's aimed to investigate 316L stainless steel which is a widely preffered biomedical alloy in orthopedic applications, on the antibiofilm properties of this metallic material. Thereby, controlled microdeformation areas in various quantities and repetitive patterns will be created on the surface of 316L stainless steel samples with micro-hardness measurement device. After the effect of the applied process on the surface properties of the alloy, are characterized by various methods and the biofilm formation behaviour on each surface will be examined in detail. It is aimed to obtain information about the surface proporties of metallic biomaterials which is used in orthopedic applications and it is also aimed to obtain this acquired information used in new biomedical alloy design with the findings in this research.