Türkiye'de kanatlı yemlerinde katkı maddeleri, antikoksidialler ve yağ kullanım durumlarının saptanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 78895
  2. Yazar: H.DENİZ KAYDI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye genelinde üretilen kanatlı yemlerinde kullanılan katkı maddeleriyle (antikoksidiyaller, performans arttırıcı antibiyotikler, enzimler, salmonella önleyiciler, antioksidanlar, küf ve mantar önleyiciler, probiyotikler) yağ kullanım durumlarının saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla kanatlı yemi üretilen 60 yem fabrikasıyla kendi yemini üreten 17 kanatlı işletmesine gidilmiş, birebir görüşme ile anket çalışmasında anektet yapılmıştır. Ankete verilen yanıtların doğruluğu açısından gerekli önlemler alınmıştır. Bu çalışma 1.573.011 ton kanatlı yem üzerinde değerlendirilmiş olup, toplam Türkiye 1997 yılı üretiminin %67.98'idir. Üretilen yemin %49.42'si etlik, %42.06'sı yumurtacı ve %8.52'si damızlık yemleridir. Yine üretilen toplam yemin %72.89'unda performans arttırıcı sürekli, %18.17'sinde zaman zaman kullanılmaktadır. Aynı şekilde enzim kullanımı %20.55'i sürekli, %20.16'sı ise hammaddeye göre zorunlu durumlardadır. Antikoksidiyal ürünler ise etlik yemlerde %98 gibi büyük oranda shuttle programı uygulanarak kullanılmaktadır. Yağ kullanımında ise %87 oranında bitkisel yağ tercih edildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Determination of usage feed acditive (anticoccidial, antibiotics, probiotics, enzymes) and in poultry feeds which generally produced in Turkey were aimed in this study. 60 feed factory and 17 poultry farms which produced their own feed were examined for this purpose and some measurements were taken for geting true datas. This study including results of 1.573.011 tons feed which meaning 67.98% of country production of 1997 and 49.42% of this amount were broiler, 42.06% were laying hen and 8.52% were parent stock feeds. Percentage of using performance midifer was permonontly 72.89% and occasionaly 18.17%. Enzim usage was 20.55% permanently and 20.16% depanded on used raw material. Anticoccidial products were used with shuttle programme in very high percentage as 98%. Plant fast were prefered 87% for fat additive.