Yumurtalama zamanının kimi yumurta özellikleri üzerindeki etkisi ve çeşitli kabuk kalite ölçütleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Effect of oviposition time on some egg characteristics and examination of the relationships among some egg shell quality characteristics
- Tez No: 78896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET YUMURTLAMA ZAMANININ KİMİ YUMURTA ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ VE ÇEŞİTLİ KABUK KALİTE ÖLÇÜTLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ Bu çalışmada öncelikle yumurtlama zamanının yumurta ağırlığı ile kabuk niteliği üzerindeki etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Bunun yanısıra, yumurta kabuk ağırlığının hesaplama yolu ile bulunma olasılığı da incelenmiştir. Ayrıca yumurta niteliğine ait çeşitli ölçütler arasındaki ilişki irdelenmiştir. Bu amaçla, kafeste barındırılan 64 adet kahverengi (77 haftalık yaşta)ve 80 adet beyaz (57 haftalık yaşta) yumurtacı tavuk deneme meteryali olarak kullanılmıştır. Yumurtalar günde 3 kez (saat 09-, 12- ve 15- 'de) kodlanarak toplanmıştır. Toplanan yumurtalarda yumurta ağırlığı, özgül ağırlık ve kabuk ağırlığı saptanmıştır. Kabuk oranı, birim yüzey alanı başına düşen kabuk ağırlığı (BYKA) hesaplanmış ve yumurta ağırlığı ile özgül ağırlık değerleri kullanılarak formül yardımıyla kabuk ağırlığı hesaplanmaya çalışılmıştır. Denemede ele alınan ölçütler üzerinde yaşın ve toplama sıklığının etkisi varyans analiz tekniğine göre değerlendirilmiş olup, ölçütler arası ilişkiler korelasyon katsayısı yardımıyla test edilmiştir. Dikkate alınan yaşlar birbirine yakın olduğundan yaş faktörünün etkisi önemli düzeyde olmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECT OF OVIPOSITION TIME ON SOME EGG CHARACTERISTICS AND EXAMINATION OF THE RELATIONSHIPS AMONG SOME EGG SHEL QUALITY CHARACTERISTICS The primary purpose of this research is to determine the effects of ovipozition time on the egg weight and shell quality. In addition to, the posssibility of the estimating egg shell weight using a furmula was examined. The interactions in some egg quality measurements were also searched. For these purposes, 64 brown layers (77 weeks old) and 80 white layers (57 weeks old) were haused in cages. The eggs were collected 3 times (at 09 -, 12 - and 15 - ) a day. Egg weight, specific gravity and shell weight were measured. Then, shell ration, shell weight per suiface area (SWUSA) were calculated. In addition to, shell weight was calculated with formula. The effects of oviposition time and age of layer hens were tested with variance analysis and the correlation coefficients between egg quality criteria were determined The effect of age was found not significant.