Artroskopik rotator kılıf tamiri yapılan hastalarda erken dönem kinezyobant uygulamasının ağrı, ödem ve fonksiyon üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of EARLY period kinesio tape on pain, edema and function in patients with artroscopic rotator cuff repair
- Tez No: 788952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kinezyobantlamanın cerrahi sonrası etkileri ile ilgili literatürde çok az çalışma vardır. Çalışmamızın amacı artroskopik rotator kılıf tamiri sonrası kinezyobantlamanın etkinliğini araştırmaktır. Çalışmaya artroskopik rotator kılıf tamiri yapılan 45 hasta dâhil edildi. Katılımcılar randomize olarak kinezyobantlama (KT, n=15), sham bantlama (ST, n=15) ve kontrol (n=15) olarak 3 gruba ayrıldı. Çalışmaya katılan tüm bireylere konservatif fizyoterapi programı uygulandı. Konservatif fizyoterapi programı cerrahi sorası ilk 6 haftalık süreyi kapsıyordu. KT grubundaki hastalara ek olarak kinezyobantlama yapıldı. ST grubundaki hastalara ek olarak sham bantlama yapıldı. Tedavi boyunca tüm hastaların ağrı (visüel analog skala), ödem ve fonksiyonel skorları (Western-Ontario Rotator Cuff İndeksi, Modifiye Constant-Murley Omuz Skoru, Revize Oxford Omuz Skoru, Omuz Ağrı ve Disabilite İndeksi) belirli aralıklar ile değerlendirildi. Grupların başlangıç özellikleri homojendi (p>0.05). Üç grubun zamana göre tüm değerlendirme parametrelerinde anlamlı olarak geliştiği görüldü (p0.05). Çalışma sonuçlarına göre artroskopik rotator kılıf tamiri sonrası kinezyobantlamanın etkinliği saptanmadı.
Özet (Çeviri)
There are very few studies in the literature on the post-surgical effects of kinesio taping. The aim of our study is to investigate the effectiveness of kinesio taping after arthroscopic rotator cuff repair. Forty-five patients who underwent arthroscopic rotator cuff repair were included in the study. Participants were randomly divided into 3 groups as kinesio taping (KT, n=15), sham taping (ST, n=15) and control (n=15). The conservative physiotherapy program was applied to all individuals participating in the study. The conservative physiotherapy program covered the first 6 weeks after surgery. Kinesio taping was additionally applied to the patients in the KT group. In addition to the patients in the ST group, sham taping was performed. During the treatment, pain (visual analog scale), edema and functional scores (Western-Ontario Rotator Cuff Index, Modified Constant-Murley Shoulder Score, Revised Oxford Shoulder Score, Shoulder Pain and Disability Index) were evaluated at certain intervals. Baseline characteristics of the groups were homogeneous (p>0.05). It was observed that the three groups improved significantly in all evaluation parameters according to time (p0.05). According to the results of the study, the effectiveness of kinesio taping after arthroscopic rotator cuff repair was not found.