Alopesi areata hastalarında travmatik yaşantılar, dissosiyatif belirtiler ve aleksitimi
Traumatic experiences, dissociative symptoms and alexithymia in patients with alopecia areata
  1. Tez No: 788967
  2. Yazar: FURKAN DEMİRGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİM KUĞU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Alopesi areata saç folliküllerini hedef alan inflamatuar yanıt ile karakterize bir hastalıktır. Genetik, çevresel, otoimmün ve psikolojik faktörlerin hastalığın oluşumunda rolü olduğu düşünülmektedir. Alopesi areata ile ilgili birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen hastalığın tam oluşma nedeni bilinmemektedir. Bu çalışmada; alopesi areata hastaları ile psikolojik temelinin olmadığı düşünülen dermatolojik hastalığı olan kontrol grubu ve sağlıklı kontrol grupları arasında travmatik yaşantılar, dissosiyatif belirtiler ve aleksitimi düzeyleri açısından farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmamıza Cumhuriyet Üniversitesi Dermatoloji polikliniğine başvurusu olan ve alopesi areata tanısı konmuş 58 hasta, düşük psikosomatik komponenti olduğu düşünülen dermatolojik hastalıklarla dermatoloji polikliniğine başvuran 58 kişi ve tanı konmuş kronik hastalığı olmayan 58 kişi kontrol grubu olarak alınmış olup toplamda 174 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, aile tipi, yaşanılan yer ve algılanan gelir düzeyi açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Çalışmanın tüm katılımcılarına Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28), Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES), DSM- 5 için travma sonrası stres bozukluğu kontrol listesi (PCL-5) ve Toronto aleksitimi ölçeği (TAÖ-20) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Alopecia areata is a disease characterized by an inflammatory response targeting hair follicles. Genetic, environmental, autoimmune and psychological factors are thought to play a role in the development of the disease. Although many studies have been done for alopecia areata, the exact cause of the disease is unknown. In this study, it was investigated whether there is a difference in terms of traumatic experiences, dissociative symptoms and alexithymia levels between alopecia areata patients and the control group with a dermatological disease thought to have no psychological basis, and the healthy control groups. In our study, 58 patients who applied to the Cumhuriyet University Dermatology outpatient clinic and were diagnosed with alopecia areata, 58 people who applied to the dermatology outpatient clinic with dermatological diseases thought to have low psychosomatic component, and 58 people without diagnosed chronic disease were included in the control group and a total of 174 people were included in the study. There was no significant difference between the groups in terms of age, gender, marital status, education level, family type, place of residence and perceived income level. Childhood Trauma Scale (CTQ-28), Dissociative Experiences Scale (DES), post-traumatic stress disorder checklist for DSM-5 (PCL-5) and Toronto alexithymia scale (TAS-20) were administered to all participants of the study.