Annelerin doğum sonu güvenlik hisleri ve etkileyen faktörler
Mothers' postpartum security feelings and influencing factors
- Tez No: 789010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN BOLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Annelerin doğum sonu dönemdeki güvenlik hislerini ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Araştırma evrenini Manisa Şehzadeler İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı bir Aile Sağlığı Merkezi'nde bir yıl içerisinde doğum yapan anneler oluşturmuş (N:330) ve örnekleme 200 anne dahil edilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile Kişisel Bilgi Formu ve Annelerin Doğum Sonu Güvenlik Hisleri Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirmesinde; sayı, yüzde, bağımsız gruplarda t testi ve MannWhitney U testi, üç ve daha fazla grubu olan değişkenlerde Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan annelerin yaş ortalamasının 27,82±5,23, evlenme yaş ortalamasının 21,40±3,58 olduğu ve annelerin %89'unun çalışmadığı, %31'i ilköğretim mezunu, %28,5'i ortaokul mezunu olduğu bulunmuştur. ADSGHÖ toplam puan ortalaması 51,24±9,65 olarak bulunmuştur. Annelerin ölçekten aldıkları en düşük puan 27 en yüksek puan 70 olarak bulunmuştur. Ölçekte en yüksek puan ortalamasını alan alt boyut güçlendirici davranış iken en düşük puan ortalamasını alan alt boyut emzirme davranışı olarak belirlenmiştir. Annelerin doğum sonu güvenlik hislerinin gebelik ve doğum sonu dönemde eşinden ve ailesinden fiziksel ve duygusal destek alma durumu ile ilişkili bulunmuştur. Sonuçlar: Annelerin güvenlik hislerinin genel olarak yüksek olduğu, gebelik ve doğum sonu dönemde eşinden ve ailesinden destek alan annelerin güvenlik hislerinin olumlu yönde etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Measuring the mother's feelings of security in the postpartum period todetermine the factors affecting them. Materials and Methods: The research was conducted in a cross-sectional descriptive design. The sample of the study consisted of mothers who gave birth within a year in the Nükhet Salim Yavaş Family Health Center No. 4 affiliated with Manisa Provincial Health Directorate and Şehzadeler District Health Directorate (N:330) and 200 mothers were included in the sampling. The data were collected by the researcher with the face-to-face interview technique. It was collected using the Information Form and the Mothers' Postpartum Sense of Safety Scale. In the evaluation of the data; number, percentage, independent groups t-test, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test for variables with three or more groups were used. Results: The mean age of the mothers participating in the study was found to be 27.82±5.23. It was found that 31% of the mothers were primary school graduates, 28.5% were secondary school graduates, the mean age at marriage was 21.40±3.58 and 89% of the mothers were not working. The total mean score of ADSGHO was found to be 51.24±9.65. The lowest score the mothers got on the scale was 27, the highest score was 70. While the sub-dimension with the highest average score in the scale was reinforcing behavior, the sub-dimension with the lowest average score was determined as breastfeeding behavior. It was found that the postpartum security feelings of the mothers were related to receiving physical and emotional support from their spouses and family during pregnancy and postpartum period. Conclusion: It was concluded that the mothers' sense of security was generally high, and that the sense of security of mothers who received support from their spouse and family during pregnancy and postpartum period was positively affected.