Primipar annelerin doğum sonu güvenlik hisleri ve ilişkili faktörler
Assessment of primipara mothers' postnatal sense of security and associated factors
- Tez No: 628425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE ALTUNTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Güvenlik kavramı insani bir ihtiyaç ve insani bir değerdir. Doğum sonu dönemde primipar anneler için güvenlik hissi temel gereksinimlerden biri olarak tanımlanır. Doğum sonu dönem annelerin güçlenme, genel iyilik hali, aile bağlanması, emzirme gibi alanlarda güvenlik hislerinin tespit edilmesi ve annelerin destek ya da bakım ihtiyaçlarının belirlenmesi ve karşılanması açısından çok önemli bir dönemdir. Bu araştırma primipar annelerin doğum sonu güvenlik hisleri ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte planlanan araştırmanın örneklemini 260 primipar anne oluşturmuştur. Örnek seçiminde, olasılıksız örnekleme yöntemlerinden gelişigüzel örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan 31 soruluk anket formu, 'Annelerin Doğum Sonu Güvenlik Hisleri Ölçeği' (ADSGHÖ) kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından 1 Nisan 2019 ve 1 Haziran 2019 tarihleri arasında yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t testi ve Mann Whitney U testi, üç ve daha fazla grubu olan değişkenlerde örneklem sayısına göre bağımsız gruplarda tek yönlü varyans analizi (ileri analizi Tukey HSD) ve Kruskal Wallis analizi (ileri analizi Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi) kullanılmıştır. ADSGHÖ toplam puan ortalaması 50.80±8.44 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of security is a human need and a human value. In the postpartum period, the feeling of safety for primiparous mothers is defined as one of the basic requirements. Postpartum period is a very important period in terms of determining the sense of security of mothers in areas such as empowerment, general well-being, family attachment, breastfeeding and determining and meeting the support or care needs of mothers. This study was conducted to determine the postpartum safety feelings and related factors of primiparous mothers. 260 primipara mothers constitute the sample of the research planned in descriptive type. In sample selection, random sampling method, one of the non-probable sampling methods. The 'Post-natal Safety Emotions Scale of Mothers' (ADSGHÖ) questionnaire consisting of 31 questions created by the researcher was used to collect the data. The data were collected by the researcher between 1 April 2019 and 1 June 2019 using face-to-face interview technique. In the analysis of the data; number, percentage, mean, standard deviation, t test in independent groups and Mann Whitney U test, one-way analysis of variance in independent groups (forward analysis Tukey HSD) and Kruskal Wallis analysis (forward analysis Bonferroni corrected) in variables with three or more groups Mann Whitney U test) was used. The total score average of ADSGHÖ was found to be 50.80 ± 8.44.