Aile planlamasında erkeklerin tutumunu etkileyen faktörler
Factors affecting men's attitude in family planning
- Tez No: 789049
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA YILMAZ ESENCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, aile planlamasında erkeklerin tutumunu etkileyen unsurları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikte ki çalışma Şubat 2021- Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul'un Esenyurt ilçesine bağlı Gökevler Mahallesinde bulunan bir halı sahaya başvuran 400 erkek ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri 31 sorudan oluşan anket formu ve Aile Planlaması Tutum Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistiksel analizler, normal dağılım analizi, Bağımsız Örneklem t-testi, Tek Yönlü Anova Testi ve pearson korelasyon analizi ile yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda Aile Planlaması Tutum Ölçeğinin toplam puan ortalaması 74,46±30,42 olarak bulunmuştur. Aile planlaması tutum ölçeğinin ''topluma ilişkin tutum'' alt boyutunun puan ortalaması 31,84±14,28 ''yöntemlere ilişkin tutum'' alt boyutunun puan ortalaması 24,77±11,15 ''gebeliğe ilişkin tutum'' alt boyutunun puan ortalaması 17,85±8,00 olduğu ve ölçek toplam puanı ile alt boyut tutumlarının düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların aile planlamasında tutumlarının eğitim durumlarına, eşlerinin eğitim durumlarına, erken evlilik yaşına ve çocuk sahibi olma durumu göre anlamlı farklılık gösterdiği, ilk çocuk sahibi oldukları yaşın artması ile eşi çalışan katılımcıların aile planlaması tutumlarının olumsuz etkilendiği tespit edilmiştir. Gebeliği önleyici yöntem kullanmayanların (x ̅=84,03) aile planlaması tutumlarının aile planlaması yöntemi kullananlardan (x ̅=71,10) anlamlı olarak daha yüksek seviyede olduğu belirlenmiştir. Erkeklerin gebeliğe ilişkin tutumlarının aile planlaması yöntemi seçerken dikkat ettikleri özelliğe göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır (F=7,016; p= 0,001
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the factors affecting the attitudes of men in family planning. The descriptive study was carried out between February 2021 and December 2022 with 400 men who applied to a carpet pitch in Gökevler District of Istanbul's Esenyurt district. The research data were obtained with a uestionnaire consisting of 31 questions and a Family Planing Attitude scale. Descriptive statistical analyzes, normal distribution analysis, Independent Sample t-test, One-Way Anova Test and Pearson correlation analysis were used in the evaluation of the data. As a result of the research, the total mean score of the Family Planning Attitude Scale was found to be 74,46±30,42. The mean score of the“attitude towards society”sub-dimension of the family planning attitude scale was 31,84±14,28; The mean score of the“attitude towards methods”sub-dimension was 24,77±11,15; It was determined that the mean score of the“attitude towards pregnancy”sub-dimension was 17,85±8,00 and the scale total score and sub-dimension attitudes were low. It was determined that the attitudes of the participants in family planning differed significantly according to their educational status, educational status of their spouses, early marriage age and having children, and the family planning attitudes of the participants whose spouses were employed were negatively affected by the increase in the age at which they had their first child. It was determined that family planning attitudes of those who do not use contraceptive methods (x ̅=84,03) are significantly higher than those who use family planning methods (x ̅=71,10). It was determined that the attitudes of men towards pregnancy differed significantly according to the feature they paid attention to when choosing a family planning method (F=7,016; p=0,001