Endotrakeal tüp kaf basıncı düzeyinin doğruluğunun değerlendirilmesi
- Tez No: 789102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NURİ DENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Amaç: Trakeaya yerleştirilen endotrakeal tüpün kaf basıncının uygun basınçta ayarlanmaması ameliyat sırası ve sonrasında oluşabilen solunum yolu problemlerine neden olabilmektedir. Çok sayıda hastaya genel anestezi uygulanan günümüzde, hastalarda endotrakeal tüp kaf (ETTK) basıncı düzeyinin uygunluğunu değerlendiren birçok çalışma yapılmış. Bu çalışmalarda farklı sonuçlar elde edilmekle birlikte genel anestezi sırasında ETTK basıncı ölçümü rutin olarak uygulanmadığı tespit edilip, ETTK basıncının ayarlanması gerektiği sonucuna varılmış. Bu çalışmada amaç elde edilecek veriler ile kurumumuzdaki anestezi çalışanlarının ayarladıkları ETTK basıncı düzeyini ayarlamaları arasındaki farklılık gösterip göstermediğini tespit etmeye çalışmak ve anestezi çalışanlarının ETTK basıncı ayarlanmasındaki uygulama yöntemlerini ve konu hakkındaki bilgilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif klinik bir çalışma olarak planlandı. Hastanemizde çalışan, anestezi asistanları ve anestezi teknisyenleri iki gruba ayrıldı. Genel anestezi uygulanan hastalarda yapmış oldukları entübasyonların sonrasında enjektör kullanarak şişirip ayarladıkları ETTK'ların basınçları, aneroid kaf manometresi ile üç farklı vakada ölçülüp kayıt edildi. Çalışmaya katılanların ETTK basıncını ayarlamadaki uygulamalarının etkilenme olasılığını önlemek için ölçülen hiçbir değer hakkında katılımcılara ölçüm değerleri hakkında bilgi verilmedi (tek kör bir uygulama olacak şekilde). Ölçümlerden sonra çalışmaya katılanlara anket yapıldı ve elde edilen sonuçlar değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 58'i anestezi asistanı, 36'sı anestezi teknisyeni olan 94 anestezi çalışanı dahil edildi. Yapılan 282 ETTK ölçümü değerlendirildi. Ölçülen ETTK basınçlarının ortalamalarının ve standart sapmalarının 88,3±19,1 cmH2O olduğu, anestezi asistanları ve teknisyenleri arasında ayarladıkları ETTK basınçları arasında ise istatiksel bir fark görülmedi p>0,518. Katılımcıların 67 si ETTK basınç ayarlamasında palpasyon yöntemini kullandıklarını sadece 3'ünün manometre kullandıkları tespit edildi. Sonuç: ETTK basıncını ayarlanmasında geleneksel tahmin yöntemlerinin kullanılması ideal ETTK basınçlarının ayarlanamamasına yol açmaktadır. ETTK basınçlarının ayarlamasında aneroid manometrelerin kullanılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
AİM: Failure to adjust the cuff pressure of the endotracheal tube placed in the trachea at the appropriate pressure may cause respiratory tract problems that may occur during and after surgery. Many studies have been conducted to evaluate the appropriateness of endotracheal tube cuff (ETTC) pressure level today, where general anesthesia is applied to a large number of patients. Although different results were obtained in these studies, it was determined that ETTC pressure measurement was not routinely performed during general anesthesia and it was concluded that ETTC pressure should be adjusted. In this study, we aimed to determine whether there is a difference between the data to be obtained and the adjustment of the ETTC pressure level that the anesthesia workers in our institution adjust, and to evaluate the application methods and the knowledge of the anesthesia workers in regulating ETTC pressure. MATERIALS AND METHODS: The study was planned as a prospective clinical trial. Anesthesia assistants and anesthesia technicians working in our hospital were divided into two groups. The pressures of the ETTCs, which they inflated and adjusted using injectors after intubations in patients who underwent general anesthesia, were measured and recorded with an aneroid cuff manometer in three different cases. In order to prevent the possibility of affecting the practices of the participants in regulating ETTC pressure, the participants were not informed about the measurement values about any measured value. After the measurements, the participants of the study were surveyed and the results were evaluated. RESULTS: A total of 94 anesthesia workers, 58 of whom were anesthesia assistants and 36 anesthesia technicians, were included in the study. 282 ETTC measurements were evaluated. The mean and standard deviations of the ETTC pressures measured were 88.3±19.1 cmH2O, and there was no statistical difference between the ETTC pressures adjusted by the anesthesia assistants and technicians p>0.518. It was determined that 67 of the participants used the palpation method in ETTC pressure adjustment, and only 3 of them used a manometer. CONCLUSION: The use of traditional estimation methods in adjusting the ETTK pressure leads to failure to set the ideal ETTK pressures. Aneroid manometers should be used in the adjustment of ETTK pressures.