Çeşitli gıdaların ve antioksidanların obez sıçanlarda obezite, lipitler ve oksidatif stres üzerine etkileri
Effects of some foods and antioxidants consumption on obesity, lipids and oxidative stress in obese rats
  1. Tez No: 789103
  2. Yazar: İLKNUR SELEK AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖTLEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Obezite, vücut yağ oranının artmasına endokrin, metabolik ve davranışsal değişikliklerin eşlik ettiği, oluşumunda genetik-çevresel faktörlerin rol aldığı multifaktöriyel ve kompleks bir hastalıktır. Obezitenin tedavisinde, diğer birçok hastalığın tedavisinde olduğu gibi doğal bitkisel desteklerin kullanımı artmaktadır. Bu artışa obez hastaların genel olarak bir diyetisyen ve hekim yardımı almadan ya da aldıkları desteğe ek olarak diyetlerine bitkisel destek veya gıda ilavesi ile kilo verme çalışmalarının katkısının büyük olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle projemizde modern dünyanın önemli sağlık sorunlarından biri olan obezitenin tedavisine katkı için, kilo verme amacıyla sıklıkla kullanılan yeşil elma, kırmızıbiber ve ana antioksidanlarının (sırasıyla kuersetin glikozitleri ve kapsaisinoidler) obezite ile ilişkilendirilen bazı parametreler üzerine etkileri incelenmiştir. Obez ve normal ağırlığa sahip sıçanlar ile gerçekleştirilen çalışmada vücut ağırlıkları; bazı organ ağırlıkları (karaciğer, böbrek, dalak); karaciğer ve böbrek toplam yağ oranları; serumdaki bazı lipit (toplam kolesterol, trigliserit, fosfolipit ve serbest yağ asitleri) ve oksidatif stres parametreleri (süperoksit dismutaz, katalaz, glutatyon peroksidaz ve malondialdehit) üzerine çalışılmıştır. Yüksek enerjili diyetlerine 4 hafta boyunca ayrı ayrı yeşil elma, kırmızıbiber, kuersetin glikozitleri ve kapsaisinoidlerin ilave edildiği obez sıçanlarda kilo kaybı olmadığı tespit edilmiştir. Organ ağırlıkları değerlendirildiğinde diyete gıda ve antioksidan eklenmesinin herhangi bir fark yaratmadığı görülmüştür. Ayrıca obezitenin dalak ağırlıklarını etkilemediği ancak karaciğer ve böbrek ağırlıklarını artırdığı sonucuna varılmıştır. Obez grup ile kontrol grubu arasında karaciğer ve böbrek yağ oranları açısından fark tespit edilmemiş olması, organ ağırlıkları artışlarının lipit ile ilişkili olmadığını göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları, obezitenin serumdaki lipit fraksiyonu artışlarının çoğuna neden olduğunu ve oksidatif stresi arttırdığını göstermektedir. Yüksek enerjili diyete gıda ve antioksidanlarının eklenmesinin vücut ve organ ağırlıklarındaki artışı engellemede yeterli olmadığı ancak bazı lipit fraksiyonlarında ve oksidatif stres parametrelerinde azalmayı desteklediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a multifactorial and complex disease in which an increase in body fat is accompanied by endocrine, metabolic and behavioral changes, and genetic-environmental factors play a role in its formation. In the treatment of obesity, as in the treatment of many other diseases, the use of natural herbal supplements is increasing. It is thought that the contribution of obese patients to this increase in weight loss studies without the help of a dietitian and physician in general, or by adding herbal supplements or food to their diets in addition to the support they receive. For this reason, in our project, the effects of green apple, red pepper and its main antioxidants (quercetin glycosides and capsaicinoids, respectively) on some parameters associated with obesity, which are frequently used for weight loss, have been investigated in order to contribute to the treatment of obesity, which is one of the important health problems of the modern world and its prevalence is increasing. In the study body weights; some organ weights (liver, kidney, spleen); liver and kidney total fat ratios; some lipid (total cholesterol, triglyceride, phospholipid and free fatty acids) and oxidative stress parameters (superoxide dismutase, catalase, glutathione peroxidase and malondialdehyde) in serum were studied with obese and normal weight rats. No weight loss was observed in obese rats who were added to their high-energy diets for 4 weeks, separately, green apple, red pepper, quercetin glycosides and capsaicinoids. When organ weights were evaluated, it was seen that adding food and antioxidants to the diet did not make any difference. In addition, it was concluded that obesity did not affect spleen weights, but increased liver and kidney weights. The fact that there was no difference in liver and kidney fat ratios between the obese group and the control group indicates that the increase in organ weights is not related to lipid. The results of this study show that obesity causes most of the increases in serum lipid fraction and induces oxidative stress. It has been shown that the addition of food and antioxidants to the high-energy diet is not sufficient to prevent the increase in body and organ weights, but it supports the decrease in some lipid fractions and oxidative stress parameters.