Türkçe konuşan kekeme çocuklarda kekemelik şiddetinin konuşma hızına etkisi
The effect of stuttering severity on speech rate in Turkish-speaking stuttering children
  1. Tez No: 789127
  2. Yazar: AYŞE NUR İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Konuşmanın akıcılığı ve ritmindeki bozulma ile karakterize olan kekemeliği anlamak için birçok çalışma yapılmaktadır. Kekemelik şiddetinin KEŞİDA gibi değerlendirme araçları ile ölçülebileceği bilinmekle beraber, gözlem ve hikâye de kekemelik tanısında önemlidir. Bununla birlikte, kekemeliği anlama noktasında prozodik bileşenlerin etkisi büyük önem taşımaktadır. Kekemeliğin şiddeti arttıkça, prozodik bileşenlerden olan konuşma hızının da etkileneceği düşüncesinden yola çıkılarak yapılan bu çalışmada, farklı kekemelik şiddet seviyelerine göre 6-12 yaş arasındaki çocukların konuşma hızları ve kekemelik şiddetleri değerlendirilmiştir. Bununla birlikte manuel ölçümler ile otomatik ölçümler kıyaslanmış ve uyumluluk oranına bakılmıştır. Çalışma sonucunda konuşma hızının, kekemelik şiddeti arttıkça azaldığı görülmüştür. Bu durum önceki çalışmalar ile benzer bir sonuca varmaktadır. Artikülasyon hızı da kekemelik seviyesi arttıkça artan bir faktör olarak bulunmuştur. Ayrıca çalışma sonucunda manuel ölçümler ile Praat üzerinden yapılan otomatik ölçümlerin uyumlu olduğu ve konuşma hızı ölçümlerinde otomatik yöntemlerin de sağlıklı bir şekilde uygulanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Many studies are carried out to understand stuttering, which is characterized by the deterioration of the fluency and rhythm of speech. Although it is known that stuttering severity can be measured with assessment tools such as KESIDA, observation and history are also important in the diagnosis of stuttering. However, the influence of prosodic components is of great importance in understanding stuttering. Based on the idea that as the severity of stuttering increases, speech speed, which is one of the prosodic components, will also be affected. In addition, manual measurements and automatic measurements were compared and the compatibility rate was checked. As a result of the study, it was observed that the speaking rate decreased as the severity of stuttering increased. This results in a similar conclusion with previous studies. Articulation speed was also found to be an increasing factor as the level of stuttering increased. In addition, as a result of the study, it was seen that manual measurements and automatic measurements made on Praat were compatible and automatic methods could be applied in a healthy way in speech rate measurements.