Atıksu arıtma tesislerinde bulunan membran biyoreaktörlerin verimlerinin incelenmesi
Investigation of efficiency of membrane bioreactors in waste water treatment plants
- Tez No: 789150
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Membran biyoreaktör (MBR) teknolojisi ilk kez 1960'lı yılların sonlarında ticari olarak geliştirilmiş olup, son yıllarda evsel ve endüstriyel alanlarda dahil olmakla birlikte çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu ileri arıtma sisteminde ikincil arıtma sonrasında arıtılan su membran filtrasyon malzemesi kullanılarak filtre edilmektedir. Klasik aktif çamur yöntemleriyle kıyaslandığında; iyi kalitede elde edilen çıkış suyu, tesiste alandan tasarruf, düşük bekleme süreleri, yüksek miktarda askıda katı madde giderimi ve yüksek çamur yaşlarında çalışabilmek gibi avantajları bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, atık su arıtma tesislerinde kullanılan membran biyoreaktörünün içindeki akım yapısı sayısal olarak incelenerek klasik aktif çamur sistemi ile karşılaştırılmıştır. İçi boşluklu fiber membranlı batık membran biyoreaktör sistemi, açık kaynak kodlu Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) yazılımı OpenFOAM programı kullanılarak sayısal olarak modellenmiş, sayısal sonuçları literatürdeki sonuçlar ile karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Aynı zamanda İçi Boşluklu Fiber Membran (İBFM) modülü ile tasarlanan batık membran biyoreaktörün verimi incelenmiş ve tesis verileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Membrane bioreactor (MBR) technology was first developed commercially in the late 1960s, and in recent years it has been used in a wide range of areas in domestic and industrial areas. In this advanced treatment system, the treated water after secondary treatment is filtered using membrane filtration material. In comparison to classical activated sludge methods, it has advantages such as good quality obtained outlet water, saving space in the facility, low waiting times, high amount of suspended solids removal and being able to work at high sludge ages. In this thesis, the flow structure inside the membrane bioreactor in wastewater treatment plants is examined and compared with the classical activated sludge system. The submerged membrane bioreactor system with a hollow fiber membrane was modeled using the open source Computational Fluid Dynamics (CFD) software OpenFOAM, and the numerical results were verified by comparing with the results available in the literature. Eventually, the efficiency of the submerged membrane bioreactor designed with the hollow fiber membrane module was examined and the plant data were evaluated.