Spor eğitimi alan öğrencilerde sosyal beceri ve mesleki kimlik durumları
Social skills and occupational identity situations of students taking sports education
- Tez No: 789151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN PEKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmanın temel amacını spor eğitimi alan üniversite öğrencilerinin sosyal beceri düzeyleri ile mesleki kimlik durumları arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılmasıdır. Araştırmanın diğer bir amacını ise öğrencilerin cinsiyet, bölüm, sınıf ve spor geçmişi durumunu yansıtan bağımsız değişkenlerinin sosyal beceri düzeyleri ile mesleki kimlik durumlarına göre incelenmesidir. Araştırma; nicel araştırma modeline göre tasarlamış olup, betimsel ve ilişkisel taramaya yönelik bir yöntem tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini, İstanbul İlinde yer alan üniversitelerin Spor Bilimleri Fakültesi ve Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu bölümlerinde okuyan ve aktif sporcu olan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise (n= 650) katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcıların ölçeklere eksik yâda hatalı verdikleri cevaplar değerlendirilmiş olup (n=627) katılımcı araştırmaya dâhil edilmiştir. Katılımcılara, sosyo demografik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla; cinsiyet, bölüm, sınıf ve spor geçmişi soruları ile sosyal beceri ölçeği ve mesleki kimlik ölçeği veri toplama araçları olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programına girilmiş ve analizler bu program aracılığı ile yapılmıştır. İstatistiksel analiz olarak Bağımsız Örneklem T testi ve Oneway ANOVA analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to evaluate the relationship between the social skill levels Dec professional identity status of university students who have received sports education. Another purpose of the research is to examine the independent variables reflecting the gender, department, class and sports background status of the students according to their social skill levels and professional identity status. The research was designed according to the quantitative research model and a method for descriptive and relational screening was preferred. The universe of the research is composed of students who are active athletes studying at the departments of the Faculty of Sports Sciences and the School of Sports of Physical Education of universities located in Istanbul Province. The sample of the study consists of (n= 650) participants. Participants' incomplete or incorrect answers to the scales were evaluated and (n=627) participants were included in the study. In order to determine the socio-demographic characteristics of the participants,; gender, department, class and sports history questions, as well as the social skills scale and the professional identity scale were used as data collection tools. The data obtained were entered into the SPSS 25.0 package program and the analyses were performed through this program. Independent Sample T-test and Oneway ANOVA analysis were used as statistical analysis. A p value of