Hardness and fracture toughness behaviors of CAD-CAM dental ceramics
  1. Tez No: 789168
  2. Yazar: KHALED MATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı, kesme ve parlatma gibi mekanik işlemlerin, 4 farklı tipte dental malzemelerin (Vita Enamic, GC Cerasmart, Celtra Duo ve IPS e. max ZirCAD) CAD/CAM mekanik özellikleri üzerine etkilerini incelemektir. Dental CAD/CAMmalzemeleri, camseramikler, kompozit malzemeler ve oksit bazlı seramikler gibi malzemelerdir ve bu malzemelerden, hastalara özel diş yapısı üretilirken kesme ve parlatma işlemleri uygulanmaktadır. Kesme ve parlatma işlemleri mekanik işlemler olup, kullanılan cihaz ve parlatma tozunun boyutuna bağlı olarak, işlenen malzeme yüzeyinde farklı yüzey pürüzlülüğüne sebep olmaktadırlar. Yüzey pürüzlülüğü önemli bir malzeme karakteristiği olup, optik özellikleri ve mekanik davranışları etkilemektedir. Bu çalışmada, dental seramiklerin yüzey pürüzlülükleri, parlatma kağıtlarının Grit (Mesh) numaralarına göre (600-1200-2500 grit) incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Yüzey pürüzlülüğünün, sertlik ve tokluk üzerindeki etkilerini incelemek için Vickers İndentasyon yöntemi kullanılarak, sertlik ve tokluk ölçümleri yapılmıştır. Sertlik (HV) ve tokluk (Kıc) sonuçları tüm dental malzemeler için değerlendirilmiş ve kıyaslanmıştır. Beklendiği gibi; ZrO2 bazlı seramik malzemesi en sert ve en tok malzeme olarak ortaya çıkmıştır. Dental malzemeler içindeki polimer oranı arttıkça sertlik değerleri düşmektedir
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to study the effect of machining on the CAD/CAM dental materials and to evaluate surface roughness, hardness and fracture toughness for a 4different types of dental materials (Vita Enamic, GC Cerasmart, Celtra Duo and IPS e.max ZirCAD). These dental materials also called as CAD/CAM Dental Ceramics. In dental ceramics, actually there are glass-ceramics, composite materials, oxide based ceramics. All these CAD/CAM dental ceramic materials need cutting and polishing steps during the preparation for individual patient. Cutting and polishing are mechanical processes and usually result with a surface with various surface roughness depends on the equipment and polishing powders used. Surface roughness is an important material characteristic which influence the optical properties and mechanical behaviors of the materials. In the present study; surface roughness's of the dental ceramics were evaluated according to the mesh numbers of the polishing papers (600-1200-2500 mesh). The effect of the surface roughness's on the mechanical properties namely hardness (HV) and fracture toughness (Kıc) were studied by applying Vicker's Indentation technique in all the samplesafter various polishing steps. Hardness and fracture toughness values were evaluated and compared for all the dental materials. As expected that, ZrO2 based ceramic was the hardest and toughest and these values were lover with increasing polymer content in dental materials