Design and implementation of an automation platform for large-scale traditional networks automation
- Tez No: 789225
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Geleneksel ağlar yaygın ve geniş ölçüde hayati bir kullanıma sahiptir. Ancak bu ağlardaki cihaz sayısındaki artış, bu tür ağların yönetilmesi, izlenmesi ve bakımının yapılmasında zorluklar yaşanmasına neden olmuştur. Bu nedenle BT firmaları, geleneksel ağları yönetmeyi çok daha kolay ve daha kolay hale getiren çözümlere başvurmaya başladılar. Geleneksel ağların otomasyonu, bu ağları daha iyi yönetmek ve ele almak için bu soruna en uygun çözüm olarak algılanmaktadır. Otomasyon sürecinin, bu ağları minimum düzeyde maliyet ve personel ile daha verimli hale getirdiği gösterilmiştir. Bu tezde ağ mühendislerinin karşılaştıkları çeşitli problemler tartışılmış ve çözüm önerileri getirilmiştir. Bu platform, Otomasyon Komut Dosyaları Kodu ASC adlı bir otomasyon platformu geliştirmenin yanı sıra, geleneksel ağları otomatikleştiren birkaç komut dosyası oluşturur. Python programlama dili olarak kullanılmıştır. Konfigürasyonun geleneksel ağ cihazlarına gönderilmesi için geçen sürenin dikkate alındığını belirtmekte fayda var. Yapılandırma işleminin yapılandırmayı 36 Cisco cihazına göndermesi yalnızca 6 saniye sürdü. Bu gerçeğin ışığında, bu işlemin önceki çalışmalara kıyasla elde edilen en tatmin edici sonuç olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional networks are of commonly and broadly vital usage. However, the rise in the number of devices in these networks has led to difficulty managing, monitoring, and maintaining such networks. Therefore, IT firms have started to resort to solutions that make managing traditional networks much more effortless and friendlier. The automation of traditional networks is perceived to be an optimal solution to this problem to manage better and handle these networks. The automation process is demonstrated to make those networks more efficient with a minimum level of cost and personnel. In this thesis, several problems faced by network engineers have been discussed, and solutions have also been put forward. In addition to developing an automation platform called Automation Scripts Code ASC, this platform generates several scripts that automate traditional networks. Python has been used as a programming language. It is worth noting that the time taken to send the configuration to the traditional network devices has been taken into consideration. The configuration process took only 6 seconds to send the configuration to 36 Cisco devices. In light of this fact, this process is demonstrated to be the most satisfactory result obtained compared to previous work.