Jewish youth in Istanbul: Habitus, generation & everyday life
İstanbul'da Yahudi gençliği: Habitus, kuşak ve gündelik hayat
  1. Tez No: 789234
  2. Yazar: MUSTAFA ALKIM BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN DEMET LÜKÜSLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma İstanbul'da yaşayan Yahudi gençlere odaklanmakta ve onları habitus, kimlik, gündelik hayat ve hafıza kavramları çerçevesinde tartışmaktadır. Araştırma kapsamında İstanbul'da 19-35 yaş arası Yahudi genç ile derinlemesine görüşmeler yapılmış ve bu kavramlar ışığında Yahudilik algıları, kimlikleri, gündelik hayatlarının nasıl şekillendiği ve toplumsal hafıza ile neler hatırladıkları incelenmiştir. Erken Cumhuriyet dönemindeki Türkleştirme politikaları ve cemaatin karşılaştığı travmatik olaylar, geçmiş kuşakların toplum içinde görünür olmayan bir tutum sergilemesine ve cemaatin içe dönük bir hayat yaşamasına neden olmuştur. Ancak günümüzde gençler geçmişten gelen bu sessiz tutumu anlayışla karşılasalar da eleştirel yaklaşmakta ve dışına çıkmayı arzulamaktadırlar. Yahudilik her ne kadar bir din olsa da Yahudi gençler için varlığını bir gelenekler bütünü olarak sürdürmektedir. Hem Yahudi kültürü hem de Türkiye'de içinde yaşadıkları kültürden etkilenen Yahudi gençler, kültürel etkilerin büyük rol oynadığı çoklu bir kimlik yapısını benimsemişlerdir. Görüşmeciler her ne kadar geçmişin gölgesinde kalmak istemeseler de bir bubble olarak adlandırdıkları ve sadece Yahudi alanlardan oluşan dışa kapanık bir yaşam sürdürmekte ve gençlerin arasında çok azı karma okullara giderek bu bubble'ın dışına çıkabilmektedir. Yahudi gençlerin oluşturdukları bu habitus onların beğeni ve tercihlerini de belirlemekte ve evlilik söz konusu olduğunda kültürel kapitalleri göz ardı edilemez bir önem taşımaktadır. Hafıza toplumun bütününe atfedilen bir yapı olduğu için Yahudi gençler arasında hem geçmiş kuşaklara dair hem de kendi kuşaklarına dair neler hatırladıkları konuşulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research focuses on Jewish youth living in Istanbul and discusses them in accordance with the concepts of habitus, identity, everyday life, and memory. Within the scope of the research, in-depth interviews were conducted with Jewish youth between the ages of 19-35 in Istanbul, and in the light of these concepts, their perceptions of Judaism, their identities, how their everyday lives were shaped, and what they remember through the social memory were examined. The Turkification policies in the early Republican period and the traumatic incidents faced by the community caused the previous generations to have an invisible attitude in all society and the community to live an introverted life. However, although Jewish youth today understand this silent attitude of the past, they approach it critically and desire to go out of it. Judaism continues to exist as a set of traditions for them, despite its religious aspect. Influenced by both Jewish culture and the culture they live in Turkey, Jewish youth have adopted a plural structured identity in which cultural influences play a major role. In spite of the fact that the interviewees are unwilling to stay in the shadow of the past generations, they live in what they named bubble, consisting only of Jewish spaces, and very few of the Jewish youth go out of this bubble by studying in public schools. This habitus formed by Jewish youth also determines their tastes and preferences, and their cultural capital has undeniable importance when it comes to marriage. Since memory is a structure attributed to the whole of the community, it was discussed among Jewish youth what they remember both about past generations and their own.